המאגרים התמלאו: 5,686 אסירים ביטחוניים מוחזקים היום בשירות בתי הסוהר

מאז עסקת שליט בה שוחררו 1,027 אסירים, התווספו למתקני הכליאה 1,186 אסירים ביטחוניים • היועמ"ש בשב"ס: "המוטיבציה של העבריינים אינה נעצרת במעצר" • מכלל האסירים, 1,610 עצורים בצו מנהלי

וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום תיקון לתקנות סדר הדין הפלילי, תיקון שיאפשר לשירות בתי הסוהר למנוע מעצורים עד תום ההליכים בחשד לעבירות ביטחוניות, שימוש בטלפון, והעסקה במקום המעצר .

התקנות הקיימות מבחינות בין עצורים ביטחוניים טרם הגשת כתב אישום, לבין עצורים עד תום ההליכים לאחר הגשת כתב אישום כנגדם בחשד לפגיעה בביטחון המדינה. התקנות מעניקות לעצור עד תום ההליכים לאחר הגשת כתב אישום כנגדו זכות לשימוש בטלפון וזכות העסקה במקום המעצר.

השר לביטחון פנים ביקש לתקן את התקנות, ולקבוע כי עצור החשוד בעבירת ביטחון, בין לפני הגשת כתב אישום ובין לאחר הגשת כתב אישום, לא יהיה זכאי לשימוש בטלפון, ולא יהיה זכאי להעסקה במקום המעצר. התיקון שאושר היום, מנציח את המצב הקיים בפועל כבר שנים רבות.

היועץ המשפטי של שב"ס עו"ד אהוד הלוי אמר "לאחר עסקת שליט בשב"ס היו 4,500 אסירים. מאז, בתוך כשלוש וחצי שנים, גדלנו בכ-26%. נכון להיום בבוקר, בשב"ס מוחזקים 5,686 אסירים מתוכם 1,610 עצורים.

לשאלת ח"כ אוסאמה סעדי, הודה עו"ד הלוי כי התיקון המבוקש משקף את הנוהג היום בשב"ס. נוהג שהחל בעשור הקודם בזמן ששב"ס קלט לתוך ישראל עצורים תושבי יו"ש שהוחזקו במתקנים ביו"ש. הלוי אמר "מדובר בעבריינים שפועלים ממניעים אידאולוגיים, וכי המוטיבציה אינה נעצרת במעצר". לדבריו, יש פיגועים שמנסים ולעתים אף מצליחים להוציא גם מתוך כותלי שב"ס.

קרא עוד:
[postim]

ח"כ אוסמה סעדי אמר "אני מכיר את הנושא כיוון שבעברי ייצגתי אסירים ביטחוניים במשך 25 שנה. שב"ס מודה שפעל בניגוד לתקנות הקיימות בכך שמנעו מעצורים שיחות שהיה מגיע להם. זה חמור מאוד!" לדבריו "ישנם אסירים שמרצים את עונשם מעל 30 שנה ואלו לא זכאים להשתמש בטלפון".

גם חברי הכנסת בני בגין ומאיר כהן הלינו על שלילת הזכות המנוגדת לתקנות. בנושא עצורים קטינים עד תום ההליכים הסתייג ח"כ אורי מקלב מהטענה כי נערים משליכי אבנים, הם מפגעים בודדים. גם יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי אמר "לאחר רצף האירועים הביטחוניים האחרונים, אני לא בטוח שמדובר במפגעים בודדים".

היועץ המשפטי של שב"ס אמר "המפגע הבודד נותר בודד עד המעשה. לאחר שהוא נעצר, גם הקטינים שבהם משייכים את עצמם לארגון החמאס. ח"כ סעדי השיב להלוי, "זה בגלל שאתם שואלים את האסירים היכן הם רוצים לשבת באגף של חמאס, החזית העממית, או של הפת"ח".

כאמור, בתום הדיון הוועדה אישרה את התיקון לתקנות סדר הדין הפלילי.

אילוסטרציה: עאד ת'איה – פלאש 90

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו