במסגרת ניטור הים התיכון, שמבוצע על ידי החברה לחקר מים ואגמים (חיא"ל), בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, עלה חשד לדליפת כספית ממתחם "תעשיות אלקטרוכימיות" בעכו • המשרד להגנת הסביבה ממליץ להזהיר מתרחצים באזור ולאסור את הדיג בצפון מפרץ עכו, לאחר שריכוזים חריגים מאוד של כספית נמדדו בשתי תחנות ניטור בחופי עכו

בדיגומי חוף וים שנעשו במסגרת מחקר לבחינת עליית רמות הכספית ברקמות דגי המאכל נמצאו ריכוזים חריגים מאוד של כספית בשתי תחנות ניטור בחוף הים התיכון באזור עכו מול מתחם "תעשיות אלקטרוכימיות" לשעבר. בדיגום שנערך בחוף, קילומטר דרומית לחוף הרחצה של עכו, נמדדו ערכים של עד 251 מיקרוגרם כספית לליטר כשהתקן המרבי המותר לריכוז כספית במים הוא 0.4 מיקרוגרם לליטר .

מקור הזיהום הוא ככל הנראה המפעל הנטוש של "תעשיות אלקטרוכימיות" בעכו, שנסגר לפני כעשור. המפעל, שהיה ידוע כמפעל מזהם במיוחד, עסק בייצור PVC, כלור, סודה קאוסטית וחומרים רעילים נוספים. בתהליך הייצור נעשה שימוש במתכות כבדות שתרמו לזיהום כבד של מפרץ חיפה והים בכל שנות פעילות המפעל עד סגירתו הסופית ב-2004.

בינואר 2015 נערך סיור משותף של נציגי המשרד להגנת הסביבה וחברת "דלק תחנות כוח" המחזיקה בבעלות על שטח המפעל. במהלך הסיור נחשף הזיהום הכבד שנותר בשטח המפעל, והחברה נדרשה לדאוג לטיהור וטיפול בזיהום בשטח המפעל.

קרא עוד:
[postim]

החשיפה לכספית עלולה לגרום בטווח המיידי לצריבות בעור, וחשיפה ממושכת עלולה לגרום לנזקים חמורים בכליות, בכבד ובמערכת העצבים. ריכוזי הכספית נעים צפונה לאורך החוף. מאחר שהגישה לחוף חופשית מצפון ומדרום, המליץ המשרד להגנת הסביבה לרשות המקומית ולמשרד הבריאות להציב שילוט המיידע ומתרה לגבי הזיהום בחוף ובמימי הים. כמו כן, המליץ המשרד להכריז על החוף כאסור לרחצה, תוך הצבת שילוט מתאים, וכן לגדר את קטע החוף מצפון ומדרום. בעקבות הממצאים המליץ המשרד לעיריית עכו ולמשרד הבריאות לבצע בהקדם דיגומים דומים של כספית בחופי הרחצה בעיר.

לאור ממצאי הניטור וחריגות הריכוז המותר של כספית אורגנית בכ-19% מדגי המאכל בצפון מפרץ חיפה, המליץ המשרד לאגף הדיג במשרד החקלאות להוציא הנחיה גורפת על איסור דיג בצפון מפרץ עכו ולאכוף אותה עד הודעה חדשה.

לדברי מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, רני עמיר:" אנו מבצעים מחקר מקיף לבדיקת היקף הזיהום והשפעתו על החופים ועל בעלי החיים באזור עכו. מדובר במתחם שזוהם במשך עשרות שנים ובמקביל לניטור, חובתנו להתריע מול כל הגורמים האחראים כך שינקטו כל האמצעים להגנה על הציבור.

כספית שאותרה במתחם תעשיות אלקטרוכימיות . צילום אילן מלסטרכספית שאותרה במתחם תעשיות אלקטרוכימיות. (צילום: אילן מלסטר)