מותבי הגיור של רבני הערים יוכפפו באופן מלא לרבנות הראשית לישראל, כדי לשמור מפני פרצות שינסו לבצע רבנים בעלי השקפה דתית פושרת • בנט ושקד הצביעו נגד, אורי אריאל בחר שלא להשתתף בישיבה • התבטאות אומללה של יו"ר הבית היהודי: "חיוני שנגייר מאות אלפים(!)"

מליאת הממשלה אישרה הבוקר ברוב מכריע את השינוייפ ב'רפורמת הגיור' שאפשרה לכל רב עיר להקים בית דין מיוחד לענייני גיור, ואת העברת האחריות על בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים אל המשרד לשירותי דת.

על פי השינוי אותו אישרה הממשלה, רבני הערים יוכלו להקים מותב מיוחד לענייני גיור רק באישורה של הרבנות הראשית לישראל, וראשי ההרכבים ימונו על ידי הרבנים הראשיים ו"יפעלו על פי דין תורה", כלשון ההחלטה.

בשתי ההצעות תמכו ראש הממשלה וכל השרים שנכחו בישיבה, למעט נציגי 'הבית היהודי' – שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד. במהלך הדיון בממשלה התגלע עימות מילולי בין נתניהו לבנט, כאשר ראש הממשלה דרש משר החינוך להצביע בעד ההחלטה, בהתאם להסכם הקואליציוני, וזה האחרון סירב. מי שפתר את הבעיה בסופו של דבר היה שר הקליטה זאב אלקין, שהבהיר כי גם בלעדי אנשי הבית היהודי יש רוב מוחלט בעד ההצעה.

נציגה השלישי של הבית היהודי בממשלה – שר החקלאות אורי אריאל המשתייך למפלגת 'תקומה' החרד"לית, העדיף להיעדר מישיבת הממשלה כדי שלא להצביע בעד ההחלטה נגד עמדת סיעתו, או נגד ההחלטה בניגוד לעמדת רבניו.

קרא עוד:
[postim]

טרם ישיבת הממשלה פרסם בנט הודעה, לפיה "ברור שאצביע היום נגד ביטול חוק הגיור. חיוני שנגייר מאות אלפים על פי ההלכה ובסבר פנים טובות. ציפי לבני ואני הבאנו החלטה זו וחבל לבטלה". גורמים בציונות הדתית הביעו תמיהה על חזונו של בנט לגייר "מאות אלפים", דבר שיתאפשר רק בגיורים סיטוניים רח"ל.

הרצוג: "פגיעה קשה והפניית עורף לציבורים רחבים במדינה"

עניין נוסף ביחסי דת ומדינה, אשר היה אמור לקבל היום את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה, הוא 'חוק איסור הונאה בכשרות', אותו מקדמת ש"ס בתמיכתם ובעידודם הפעיל של שני הרבנים הראשיים לישראל מול התנגדות הבית היהודי. בשל אי ההסכמות הוסר הנושא מסדר היום של הוועדה, זה השבוע השני ברציפות.

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, תקף את החלטות הממשלה ואמר כי "ההחלטה הצפויה של ממשלת נתניהו על ביטול רפורמת הגיור והחזרת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות מטעמים פוליטיים צרי אופקים וציניים היא כשל חמור מאד שנועד אך ורק לדבר אחד – שימור כסאו ושרידותו של ראש הממשלה".

הרצוג נזהר בהודעתו ממתקפה על הנציגים החרדיים או על הציבור החרדי, ורק הוסיף במשפט כוללני כי "זו פגיעה קשה והפניית עורף לציבורים רחבים במדינה, בכללם ציבור הנשים, ציבור העולים ואלה המבקשים להיות חלק מעמינו ונדחים שוב ושוב עד כדי קרע גדול בעם".