"לצבא יש דין ודיין משלו. כשהוא יוצא משדה אימונים, השדה נראה כאילו הייתה בו מהפכה. משאירים בו כמויות אדירות של פסולת. הצבא לא מבצע אכיפה ואפילו מפריע לאכיפה", האשים הממונה על האכיפה במשרד להגנת הסביבה, בדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: הצבא מעל לחוק? אם צה"ל לא יחתום עד סוף המושב על הנוהל שיאפשר אכיפה סביבתית ראויה בבסיסיו ניזום חוק כמיטב ראותנו

ארבע שנים לאחר חקיקת החוק להגנת הסביבה (סמכויות פיקוח ואכיפה) טרם נחתם נוהל המאפשר למשרד להגנת הסביבה לפקח על קיום חוקי הסביבה במערכת הביטחון, כמתחייב מהחוק, כך התברר היום לחברי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.

סעיף 19 בחוק הגנת הסביבה קובע כי על השר להגנת הסביבה – בהסכמתו של השר הממונה על אותו הגוף הביטחוני – לקבוע נוהל, או לתקן נוהל ישן, שיורה על אופן יישום החוק כלפי מערכת הביטחון. החוק מורה כי הנוהל ייקבע תוך 90 ימים מיום תחילתו של החוק, ובהעדר הסכמה בין השרים ייקבע הנוהל על ידי ראש הממשלה תוך 30 ימים לאחר מכן. את הנוהל יש להביא לידיעת ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.

קרא עוד:
[postim]

סמנכ"ל אכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד, האשים במילים חרפות את הצבא, וסיפר כי "מרגע כניסת החוק לתוקף צה"ל היה שותף מלא לכתיבת הנוהל, אבל פתאום אמרו שיש נוהל ישן מ-2001. זה נוהל שמחבל בכל דרך שלנו לנסות ולאכוף עליהם את החוק. צה"ל הוא כיום המעוול הסביבתי הגדול ביותר בישראל. אין ספק שהוא מתייחס היום יותר ברצינות לנושא, אבל כל הליך דומה אזרחי נגמר בכתבי אישום ובצה"ל לא. לצבא יש דין ודיין משלו. כשהוא יוצא משדה אימונים, השדה נראה כאילו הייתה בו מהפכה. משאירים בו כמויות אדירות של פסולת. הצבא לא מבצע אכיפה ואפילו מפריע לאכיפה".

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אמסלם, סיכם בסיום הישיבה ואמר כי "אני המום מכך שיש פה גופים משמעותיים שלא מקיימים את החוק אנחנו נותנים לכם 21 יום לחתום ואם לא – נביא את הנושא לחקיקה מחודשת כמיטב ראות עינינו. תנו לנו תשובה עד סוף המושב".

(צילום: פלאש 90)