בגיוס אוגוסט הקרוב ייכנס לתוקף קיצור שירות הגברים בצבא מ-36 חודשים ל-32 חודשים • "הקיצוץ לא יפגע באיכות ההכשרות", אומרים בצה"ל • באורח פלא, נמצאו הדרכים המתאימות לקצץ 11% מכוח האדם בצבא, מבלי לסגור את הישיבות הקדושות

במשך שנים מוכרים הפוליטיקאים וגורמים בצה"ל סיפורים על "המחסור החמור בכוח האדם בצבא" ועל ההכרח בגיוס תלמידי הישיבות כדי למלא את החסר העמוק, אבל עכשיו מתברר שלא דובים ולא יער.

בגיוס אוגוסט הקרוב ייכנס לתוקף קיצור שירות הגברים בצבא. תקופת שירות החובה של המתגייסים החדשים תקוצר מ-36 חודשים ל-32 חודשים בלבד, מה שבהכרח יפחית את כמות החיילים בצה"ל ביותר מ-10%. איך מתאפשר המהלך? הנה לדוגמה צורת ההתמודדות של אגף התקשוב לירידה בכוח האדם.

"ביצענו התאמות באורכי הקורסים וההכשרות, כך שבסופו של דבר יתבצעו כמה שיותר חודשי פעילות, תוך פגיעה מינימלית באיכות ההכשרה שיעברו", מספר ראש תחום תכנון כוח אדם באגף התקשוב, רס"ן איגור טרליצקי.

בין השאר, הוחלט לקצר את משך הקורסים וההכשרות בפרקי זמן של בין ימים לשבועות, באופן יחסי לאורכו המקורי של הקורס. האם ההכשרה המקוצרת תהיה פחות מעמיקה מההכשרה הארוכה? מתברר שלא: "היום, מספר שבועות לפני קיצור השירות, אנו יכולים להגיד שהוא לא יפגע באיכות ההכשרות של אגף התקשוב", הבהיר רס"ן טרליצקי.

קרא עוד:
[postim]

כמו כן, הפלא ופלא – שינוי תפיסתי קטן שעושה הבדל גדול: דיפרנציאל גיל היציאה לקצונה בין חיילים ולחיילות ייבחן מחדש, זאת מתוך מחשבה על אפשרות לבטל אותו. עד היום, בשל ההבדלים באורכי השירות, חיילים החלו את מסלול הקצונה שלהם לאחר שנה ושלושה עד שישה חודשים, בעוד שחיילות החלו מסלול זהה לאחר שנת שירות אחת. כעת נבחנת האפשרות לפיה חיילים וחיילות יחלו את מסלול הקצונה במקביל – לאחר שנת שירות אחת בלבד.

.

באגף התקשוב נוקטים בשיטות נוספות על מנת לשמר את כוח האדם המקוצץ באופן שלא ישפיע על התפקוד. "אנו בוחנים מקורות חדשים ונוספים שיכולים להזין את המערכים התקשוביים", סיפר רס"ן טרליצקי. כחלק מהמהלך, יגדל מאגר המתגייסים הפוטנציאלי, על ידי פתיחת מכינה טכנולוגית מחשובית לבני נוער – שתעניק להם ידע והיכרות עם עולם הטכנולוגיה בארבעה חודשים.

במקביל, פונה הצבא גם להגדלת מספר המתגייסים מהמגזר החרדי, העולה בהתמדה מדי שנה, אולם ברור שגם אם קמפיין בחירות אפשר לבסס על השקר ש"אוטוטו כל החרדים מתגייסים כי השגנו שוויון בנטל", אף בכיר באכ"א לא בונה תכניות מבצעיות על סמך סגירתם ה[לא] צפויה של שערי הישיבות הקדושות.

כך או כך, בפעם הבאה שתשמעו על "המחסור החריף בכוח האדם בצה"ל", תזכרו שהצבא קיצץ מיוזמתו החופשית 11% מכוח האדם שלו, מבלי לפגוע בכושרו המבצעי.