ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' פרסם סרטון ממצלמת אבטחה סמוכה לזירת האירוע, שהתרחש לפני יותר משבוע, ובו נראה לכאורה אל"מ שומר יורה בנער הפלסטיני בעת מנוסתו, לאחר שכבר לא נשרפה לו סכנה • גורמים בצה"ל: המח"ט חשש מהשלכת מטען ולכן ירה

מפקד חטיבת בנימין של צה"ל, אלוף-משנה ישראל שומר, נחקר היום תחת אזהרה במשרדי המשטרה הצבאית החוקרת, לאחר שארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' פרסם את תיעוד התקרית בו ירה למוות בנער פלסטיני שיידה אבנים לעבר רכבו.

התקרית אירעה בערב שבת לפני כתשעה ימים, ומיד לאחריה זכה המח"ט לגיבוי מלא ממפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, ומפוליטיקאים רבים מהימין, בהם שר החינוך נפתלי בנט. “מדובר במארב מתוכנן של כמה פלסטינים שהבחינו בג’יפ וזרקו אבנים וסלעים. אם התגובה של המח”ט לא הייתה מהירה, התוצאות היו אחרות לגמרי”, אמר גורם בכיר בצה"ל לאחר האירוע.

קרא עוד:
[postim]

בסרטון, שנלקח ממצלמת אבטחה בתחנת דלק סמוכה לזירת האירוע, בכפר א-ראם שמצפון לירושלים, נראה הנער בן ה-17 מתקרב אל הג'יפ הצה"לי ומטווח אפס מטיח אבן בשמשתו הקדמית. לא עוברת שנייה ודלתות הרכב נפתחות, המחבל הצעיר בורח והמח"ט יורה בו בנשקו האישי, מה שהביא למותו.

לטענת בצלם, הנתמכת חלקית על ידי העדות המצולמת, לאחר השלכת האבן נמלט הנער מהמקום עם נערים אחרים ולא ניסה להמשיך ולפגוע בחיילים. המח"ט וחייל נוסף רדפו רגלית אחרי הנערים, ולדברי עדי ראייה ירה המח"ט במשליך האבן ממרחק של כעשרה מטרים ופגע בו בגבו ובפניו.

במקביל לפרסום הסרטון בפומבי, העביר ארגון השמאל את הסרטון למצ"ח, אשר החליטה לפתוח בחקירה כדי לבדוק האם אכן הירי היה מוצדק ואם המח"ט פעל על פי הנהלים. קצינים בכירים בצה"ל אמרו הערב כי למרות התיעוד מעורר המחלוקת, ימשיכו לגבות את אל"מ שומר, שהגיב באש חיה משום שחשש מהשלכת מטען חבלה לעבר רכבו.