במכרז זכתה חברת 'אלביט מערכות' • המסוקים החדשים ישמשו להטסת כוחות כתגובה מהירה במצבי חירום, לחילוץ נעדרים ונפגעים ואף למשימות מסוימות של כיבוי אש • עלות רכישת המסוקים ותחזוקתם לאורך שנים עומדת על מאות מיליוני שקלים

המשרד לביטחון הפנים סיים את עבודת המטה המורכבת של המכרז לשדרוג מסוקי המשטרה ומערך כיבוי האש. חברת 'אלביט מערכות' זכתה במכרז שמטרתו הרחבת היכולות המבצעיות של היחידה האווירית, לרבות שילובה גם במשימות של הטסת כוחות, חילוץ, כיבוי ותחזוקת הכלים.

תהליך עבודת המטה כלל את אפיון הצרכים האופרטיביים ומיון מוקדם של החברות אשר נדרשו לעמוד בתנאי סף מחמירים וזאת בהמשך להפקת הלקחים מאסון הכרמל. יו"ר ועדת המכרזים במשרד לביטחון הפנים, מר יואל לוי, הביע שביעות רצון משיתוף הפעולה עם משטרת ישראל ואמר כי הוא סמוך ובטוח שההתקשרות עם החברה הזוכה תהווה ציון דרך משמעותי בהתפתחות היחידה האווירית של משטרת ישראל.

מפקד היחידה האווירית של משטרת ישראל, נצ"מ ניר רוזנטל אמר: "מדובר במהלך אסטרטגי אשר יקנה למסוקי המשטרה יכולות מבצעיות משופרות ויפתח תחומי פעילות אוויריים רבים וייחודיים".

קרא עוד:
[postim]

צירופם של המסוקים החדשים מקנה שורה של יכולות אוויריות חדשות ומשמעותיות הן בתפקוד המסוקים בפעילות שיטור שוטפת והן בשימושם למשימות כיבוי והצלה.

למסוק המשודרג מתוכננת יכולת הטלה של 600 עד 1000 ליטר מים באופן מרוכז על נקודה אחת והוא גם יאפשר ניוד לוחמי אש למשימות מבצעיות בכל רחבי הארץ. ההיקף הכספי של שדרוג המסוקים צפוי להגיע לכמה מאות מיליוני שקלים, כאשר ההתקשרות עם החברה תימשך לאורך 20 שנים שבה תידרש גם לתחזק את המסוקים.

bigstock-Helicopter-Rescue-small(אילוסטרציה: ביגסטוק)

שילוב מסוקי המשטרה במשימות כיבוי והצלה הוא תוצר ישיר של מדיניות המשרד לביטחון הפנים המכוונת להגברת שיתוף הפעולה בין זרועות המשרד וניצול מיטבי של המשאבים. כמו כן נועד המהלך לאפשר למפקדי משטרה וכבאות הכוונה משותפת של הפעילות המבצעית מן האוויר, כחלק מהפקת לקחים של אסון הכרמל.

המשרד לביטחון הפנים צופה כי תוך שנה וחצי יוחלפו ששת המסוקים הישנים של היחידה – הישן שבהם בן 31 שנים. המסוקים החדשים, בהם שני מסוקים דו-מנועיים, יאפשרו תגובה מהירה ועוצמתית בזמן פעילות. שדרוג היכולות יאפשר כאמור להרחיב את תחומי האחריות והעשייה ואף יאפשר שיתוף פעולה מידי בין כוחות משטרה וכיבוי ויאפשר למפקדי משטרה וכבאות להמריא במסוק אחד לשם הכוונה משותפת של הפעילות המבצעית מן האוויר. המסוקים המשודרגים יהיו מסוגלים להטיל חומר מעכב בעירה מהאוויר במקומות ייחודיים.

ההתקשרות עם החברה תימשך לאורך 20 שנים, ועלותה נאמדת בכמה מאות מיליוני שקלים.