נשיא המדינה ביקר היום בחלקה האפגנית בבית העלמין העתיק, וסקר בכאב את תוצאות הוונדליזם האיום אשר מתחולל במקום במשך תקופה ארוכה • "אין ספק שאנחנו צריכים כריבון לעשות ככל שניתן כדי למנוע פעולות שכאלה", אמר ריבלין

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פקד הבוקר (ב'), את בית העלמין בהר הזיתים. לאחר שעלה אל קברי הוריו, המשיך הנשיא אל החלקה האפגנית אשר סופגת בחודשים האחרונים פשעי השחתה ופגיעה קשה במצבות רבות של יהודים הקבורים בהר.

אל הנשיא בביקורו התלוו ארבעה בני משפחה של יהודים הקבורים בחלקה: סמנכ"ל מועצת יש"ע ומנהל מערך ההסברה שלה, יגאל דילמוני; קובי דילמוני; מאיר נעמד; והעיתונאית דקלה אהרון-שפרן. כמו כן נכחו, נשיא העדה האפגנית ראובן קאשני; הרב רפאל בקשי האחראי על החלקה; האחראי על בתי הקברות בירושלים, הלל הורביץ; ומפקד המרחב במשטרת ישראל ניצב משנה חיים שמואלי.

DSC_0172(צילומים: תומר רייכמן)

עד כה בוצעו חבלות קשות ב-62 קברים ברחבי ההר, אל החלקה מושלכת אשפה, קברים מובערים והמבקרים העולים אל ההר סובלים מיידוי אבנים קבוע ומתחושת ביטחון קשה שנפגמה ומונעת מקרובי משפחה נוספים לבקר את מתיהם בהר. מפקד המרחב הבהיר כי תוגברה האבטחה המשטרתית במקום וסקר בפני הנשיא את הפעולות הננקטות למניעת הפשעים יחד עם משרד השיכון האחראי גם הוא על אחזקת המקום.

קרא עוד:
[postim]

הנשיא שמע מהאחראים על החלקה על הקושי לנטר את פעולות החבלה לאחר שכבר שלוש פעמים הושמדו במקום מצלמות האבטחה ומר הורביץ סיפר לנשיא על תכנון מכשול גדר גבוה על השיפולים הצפון מזרחיים של ההר ועל התכניות להגביר את התנועה אל הר הזיתים באמצעות אירועים רבים המתוכננים בו.

GPOMN1_6577

הנשיא סייר בין הקברים המנותצים וביקש מהאמונים על הנושא להאיץ את עבודות השיקום. ״חזרנו לארצנו ולמולדתנו וגם בתקופות של עליות ומורדות לא נטשנו,״ אמר הנשיא. ״בכל מקום אחר בעולם היינו שומעים זעקה גדולה אם דבר שכזה היה קורה. אין ספק שאנחנו צריכים כריבון לעשות ככל שניתן כדי למנוע פעולות שכאלה".

לדברי ריבלין, "זהו אזור רגיש שרוב תושביו רוצים לחיות בשלום ועלינו לעצור את הפרובוקציה. לא יתכן שבמדינתנו לא נוכל לעצור ונדליזם נורא שכזה". לבני המשפחות הקבורות בהר אמר הנשיא, ״אני מבין את נהמת הלב הכואבת אך אסור לנו להתייאש או לוותר, אותנו לא יזיזו מכאן".