"לאחר ההסכם נקבל את איראן כמדינת סף גרעינית, הממשיכה להפעיל טרור וחתרנות מדינית, ובעיקר חזקה יותר כלכלית", אמר שר הביטחון בסקירה מיוחדת לחברי הוועדה • לדבריו, מעצמות המערב הופכות את המשטר הקיצוני בטהראן לאיום גדול יותר על שלום העולם כולו

"להבנתנו, ההסכם כפי שאנחנו מכירים אותו, גם אם יהיו בו שיפורים כאלה ואחרים של הרגע האחרון, הוא הסכם רע", כך אמר שר הביטחון משה יעלון לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בסקירה שמסר הבוקר בפתח ישיבת הוועדה.

יעלון הסביר כי ההסכם מאפשר לאיראן "להיות מדינת סף גרעינית, עם כל מה שמשתמע מזה, והוא בעצם מלבין את כל מה שאיראן עשתה בניגוד להחלטות הקודמות, כולל של מועצת הביטחון, המערכת הבינלאומית, ומה שקשור לייצור הידע הגרעיני".

לדבריו, "כמובן שיש לזה השלכות על מדינות אחרות שרואות במצב הזה איום עליהן, מדינות שכנות שמדברות על הצורך שלהן להתחמש, מה שעלול לפתוח מרוץ חימוש גרעיני באזור מצד מדינות כמו ערב הסעודית, מצרים, טורקיה, שמתבטאות בעניין".

שר הביטחון תקף גם את פרטי ההסכם, וטען כי הוא לא גורם לסגירה של אפילו מתקן גרעיני אחד או להריסת צנטריפוגה אחת, ואינו אפקטיבי בהגבלת קצב הייצור והעשרת האורניום. "ההסכם הזה מלא חורים מבחינתנו והוא רע".

קרא עוד:
[postim]

מה שמטריד עוד את ישראל, זו "העובדה שפרויקט הטילים האיראני לא נדון, פרויקט שלמעשה כבר הביא לפיתוח וייצור טילים שמכסים את כל שטחה של מדינת ישראל ואת רוב שטחה של אירופה, והמשך פיתוח של טילים ארוכי טווח יותר, שבכוונת האיראנים להמשיך ולפתח, לטווחים שמכסים גם את החוף המזרחי של ארה"ב".

iran-2_wa"מכסים את רוב שטחה של אירופה". טילים ארוכי טווח מתוצרת איראן

יעלון הצביע גם על הבעיות היום-יומיות שמייצרת איראן ללא הפסקה, ואשר כלל לא נדונו בהסכם: "פעילות הטרור האיראנית, פעילות שמכוונת נגדנו, כמו התמיכה בחיזבאללה, כמו המימון של חמאס וג'יהאד אסלאמי-פלסטיני ברצועת עזה, הפצת ידע לייצור רקטות, פעילות טרור כזו או אחרת, וניסיון לפתוח חזית מולנו ברמת הגולן כפי שראינו בתחילת השנה, חזית טרור.

"וכמובן חתרנות מדינית נגד משטרים באזור. כפי שאנחנו רואים את הפעילות האיראנית בתימן תוך כדי דיון בלוזאן על מספר הצנטריפוגות, איראן משתלטת למעשה באמצעות שליח החות'ים בתימן ומדיחה משטר פרו-מערבי. זה כמובן מאיים גם על בחריין וערב הסעודית ומדינות אחרות, והנושא הזה כלל וכלל לא נדון".

לפי תפיסתו של שר הביטחון, "למעשה נקבל לאחר ההסכם את איראן כמדינת סף גרעינית, הממשיכה להפעיל טרור וחתרנות מדינית, ובעיקר חזקה יותר כלכלית. זה הנושא העיקרי שהאיראנים מתמקדים בו כעת: מתי ואיך מוסרות הסנקציות. עם יותר כסף כמובן למימון הפעילויות הללו, איראן תהפוך לאיום יותר משמעותי לא רק על מדינת ישראל אלא על יציבות העולם כולו. לכן, בשורה התחתונה הולכים להסכם רע, שבתקופה שלאחריו כמובן נצטרך להמשיך להיערך להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

(צילום התמונה הראשית: פלאש 90)