יו"ר ועדת הכלכלה כבל: "זה מאוד משמעותי. יש בו שינוי גדול של סדר הדברים כפי שהתנהלו עד לרגע זה" • למתווה הגז עצמו יימצא ככל הנראה רוב בכנסת, מפני שישראל ביתנו צפויה לתמוך בו • החלטתו של שר הכלכלה עשויה לפתור את התסבוכת הפוליטית בעניין הגז

תמורה נוספת בסוגיית מתווה הגז ההפכפכה: שר הכלכלה, אריה דרעי, הודיע ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, איתן כבל (המחנה הציוני), כי ישקול להשתמש בסמכותו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים (סעיף 52) ולאשר את מתווה הגז, אולם רק לאחר שזה יובא להצבעה בכנסת ויזכה לאישורה.

בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכלכלה, סיפר היו"ר כבל כי אתמול נפגש עם שר הכלכלה דרעי, שר האנרגיה, יובל שטייניץ והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, אשר הודיעו לו על הכוונה לפעול על פי סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים.

"שאלו אותי מתי בכוונתנו לזמן את הוועדה. לאחר שהמשנה ליועמ"ש ליכט הציג את החלופות, הודענו אני והיועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, כי מכיוון שהפעלת סעיף 52 היא ראשונית, אז עד שלא יסתיים התהליך – דהיינו השימוע הציבורי – ועד שהמתווה לא יהיה שלם, לא נעשה שום קיצורים. לא נביא זאת להתייעצות לפני שהממשלה תסיים את השימוע ותגבש מתווה סופי", הבהיר כבל.

קרא עוד:
[postim]

לדברי יו"ר ועדת הכלכלה, "זה מאוד משמעותי. יש בו שינוי גדול של סדר הדברים כפי שהתנהלו עד לרגע זה".

.הפגנה נגד מתווה הגז (צילומים: יונתן זינדל - פלאש 90)

משמעות הצעד: ניצחון של ראש הממשלה נתניהו

כזכור, גיבש צוות במשרד ראש הממשלה, בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופסור יוג'ין קנדל, מתווה מפורט לאסדרת משק הגז הטבעי בישראל, כולל פיתוח שדות הגז, פירוק מסוים של מונופול הגז (נובל אנרג'י ודלק קידוחים) ועניין המחירים לצרכן.

למתווה, אותו מקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו, התנגד הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופסור דיוויד גילה, אשר הודיע כי יכריז על שותפויות הגז כעל הסדר כובל על פי סמכותו, ויטרפד את ההבנות עם חברות הגז.

על פי החוק, בכוחו של שר הכלכלה לעקוף את הממונה על ההגבלים ולאשר בעצמו את המתווה, אולם כשהובא לדיון בקבינט המדיני-ביטחוני הדהים דרעי את המערכת הפוליטית, כשהודיע שלא יחתום על כך בעצמו אלא יעביר את סמכותו לממשלה.

.שר האנרגיה שטייניץ ופרופסור יוג'ין קנדל במסע"ת בה הוצג מתווה הגז

העברת סמכויות מגוף ממשלתי אחד למשנהו דורשת את אישור הכנסת, ולקואליציה נגרמה מבוכה גדולה לאחר שלא הצליחה לגייס לה רוב, מפני ששלושה שרים – משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ – הודיעו כי לא ישתתפו בהצבעה בשל ניגוד עניינים. בסופו של דבר לא התקיימה ההצבעה והעניין עדיין תקוע.

כעת, ככל הנראה נמצא פתרון לתסבוכת: הכנסת תצביע על מתווה הגז עצמו, למרות שמבחינה פורמלית הוא אינו דורש את אישורה. למתווה יימצא רוב ככל הנראה, מפני ש'ישראל ביתנו' תצביע בעדו מהאופוזיציה, כפי שהודיע יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן. לאחר מתן הלגיטימציה הציבורית ישקול דרעי בחיוב לחזור בו מסירובו, להפעיל את סמכותו ולאשר את המתווה.