מֵרֹב עֲבֹדָה • האם משרד הדתות יפעל להכרזה על 'תשעה באב' כיום שבתון?

אליהו אלבס, הפועל מזה שנים לקביעת ט' באב כיום שבתון, מגלה: שר הדתות חזר בו מהדרישה ומסתפק ב'יום בחירה' שברוב המקרים לא ימומש • השר לשירותי דת דוד אזולאי, פעל להדגשת היתר המכליל והגורף "לכל החפץ לצום ללא כל הסתייגות" לקבלת אישור יום בחירה

גם השנה, אם לא יבוא משיח עד יום צום תשעה באב, ייאלצו רבבות יהודים העובדים בשירות המדינה, לעסוק בעבודתם כבכל יום למרות הצום הקשה.

במכתב ששיגר אתמול (ג') נציב שירות המדינה אל מנהלי משאבי אנוש והסמנכ"לים במשרדי הממשלה ובבתי החולים הממשלתיים, הובהר כי גם השנה לא יוכרז צום תשעה באב כיום שבתון אלא יוותר 'יום בחירה'.

מי שפועל לקידום הנושא בשנים האחרונות, הוא יו"ר ועד מחוז ת"א ברשות לאכיפה וגביה מר אליהו אלבס, שמביע את תמיהתו: "כאשר יש לשכה המונה כ-10 עובדים ומתוכם 8 צמים, הרי כולם יבקשו את יום הבחירה, ומה יקרה אז? מי יאשר להם? מי יישאר לקבל קהל כבכל יום, שני האנשים הנותרים?!

אלבס, המתכתב מזה שנים עם השר לשירותי דת דהיום דוד אזולאי, ביקש גם השנה להחיל על יום ט' באב את ההוראה הכללית כיום שבתון לכל עובדי שירות המדינה, אלא שלטאנתו, שר הדתות אינו עושה די להפעיל את מלוא השפעתו וכוחו מעמדתו כיום על מנת לפתור את הבעיה הכואבת.

שר הדתות אזולאי פנה לפני כשבוע אל נציב שירות המדינה, משה דיין, וביקש להעיר את תשומת ליבו כי ההסדר הקיים בו יום תשעה באב הינו יום בחירה, אינו בר ביצוע במקומות רבים בהם רוב העובדים הינם שומרי מסורת המקפידים על צום תשעה באב "המציאות הוכיחה שעובדים אלו לא ניתן להם את היום הזה כיום בחירה" כותב אזולאי, ומבקש להוציא הנחיה לכלל השירות הציבורי לאפשר את יום תשעה באב כיום בחירה לכל החפץ (ההדגשה במקור) לצום ללא כל הסתייגות.

נציב שירות המדינה נענה לבקשה המוגבלת ופרסם אתמול את ההנחיה המדוברת בתוספת הסתייגות בדבר אישור חריגים במקום הצורך. התשובה אינה מספקת את אלבס והוא קובל על השר אזולאי שבהיותו ח"כ פשוט צידד בהכרזה על יום שבתון ועתה, בעמדת ההשפעה הבכירה בה הוא נמצא, מסתפק בחזרה על נוהל יום בחירה כשלכל ברור שיימצאו די והותר חריגים שיחוייבו לעבוד ביום הצום.

אלבס מבקש להזכיר את דבריו של אזולאי שאמר כי הוא סבור שקיימת אפליה בין יהודים לערבים בנושא שכן בימי צום הרמאדן זכאים העובדים המוסלמים לקיצור שעות העבודה העולות לסך של כ-6 ימי שבתון. "הצטערתי מאוד לקרוא שהפניה של אזולאי לנציב נראית כמו מכתב פשרה והמילה החשובה "שבתון" כבר לא מוזכרת.

את מחיר השתיקה של שרי ש"ס הבכירים ישלמו אלפי המסורתיים העובדים בשירות המדינה, שימשיכו להתפלל שייבנה בית המקדש ויתבטלו הצום והאבל.

מכתב אזולאי
מכתב דיין

אילוסטרציה: אביר סולטן – פלאש 90

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן