אימון מתפרץ: "ירי נ"ט לעבר כוחותינו באזור הר חריף וטילי תלול מסלול לכיוון מצפה רמון"

אימון מפתיע התקיים ביחידת הבקרה הדרומית, שעימת את הבקרים עם סיטואציות בלתי צפויות בגזרה הדרומית: אירועים מתפרצים המגיעים ללא הכנה מוקדמת ומתפתחים במהירות

יחידת הבקרה האזורית (יב"א) הדרומית תרגלה אימון אירוע מתפרץ בגזרת הדרום. "אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים מול אירועים מתפרצים בגזרת הדרום שמגיעים ממצב של שגרה ורגיעה למצבים מורכבים במהירות", סיפר סגן אלון, בקר ביב"א שהוביל את האימון.

האירועים המתפרצים מגיעים בהפתעה וללא שום התראה מוקדמת. אופי זה של לחימה מחייב את הבקרים להיות מוכנים לכל מצב, בכל רגע נתון. על-מנת לשמור על כשירות ומוכנות גם בהתמודדות אל מול אירועים אלו, קיימו ביב"א אימון בלתי מתוכנן. "רצינו לייצר אימון שיצור את אפקט ההפתעה ויתרגל את האדם ברמה המנטלית", הסביר סגן אלון.

מהיר, מורכב ומפתיע

הבקרים והמש"קים שהשתתפו בתרגיל ידעו כי הם מגיעים לאימון זירת לחימה בגזרה הדרומית. בזמן התדריך, רגע לפני שתפסו הבקרים את העמדות, נשמע קולה של הסירנה, וחשפה בפני המשתתפים כי הם הגיעו לאימון אחר משחשבו. ברגע אחד רצו כלל המשתתפים אל המכלול והחלו לתפעל את האירוע.

שאלות רבות נשמעו בחלל החדר, בזמן שהמידע החל להגיע מתאי השליטה אל מנהלי האירוע. "אירועים מסוג זה הם מורכבים מאוד", אמר סגן אלון. "הם לא מתוכננים, מדובר בתרחישים שמתקדמים מאפס למאה בזמן קצר ועלינו לתת מענה מידי ולהפיק תוצר מבצעי, תוך סנכרון המשימות של כל פלטפורמה באוויר".

ברגעים הראשונים של האירוע דיווח תא השליטה על אירוע משולב. היב"א נדרשה לבצע הגנה אווירית ובמקביל לסייע בהגנה הקרקעית. "ירי נ"ט (נגד טנקים) לעבר כוחותינו באזור הר חריף וטילי תלול מסלול לכיוון מצפה רמון", דווח בקשר לאחר דקות בודדות. המשתתפים קיבלו את המידע והחלו לבצע בקרה כאשר הם בקשר זה עם זה בתוך המכלול, קשובים לתא השליטה ולכוחות האוויריים ובמקביל מאזינים לכוח הקרקעי. "אין אירוע שדומה למשנהו", סיפר רס"ן (מיל') אוהד, בקר ביחידה. "אנחנו יודעים לבצע את הסנכרון ולתפקד היטב בפן המקצועי אבל לא יודעים מול איזה סיטואציה ומתארים נאלץ להתמודד בכל פעם".

יבא דרום 1"מדובר בתרחישים שמתקדמים מאפס למאה בזמן קצר" (צילום: דו"צ)

שומרים על קשר

תפקידן של היב"אות, כל אחת באזורה, הוא ניהול המרחב האווירי וסנכרון כלי-הטיס בשמי המדינה בביטחון השוטף ובחירום. הן מקבלות מידע מגורמים רבים ומוסרות מידע החוצה כך שעליהן לבצע את עבודתן בזריזות וביעילות. במצב לחימה ובאירועים מתפרצים, לעבודתה של היב"א וקשריה עם כלל הגורמים חשיבות גדולה. "באירועים כאלה קשה ליב"א לקבל את כל המידע אודות מה שמתרחש על הקרקע ויש רגעים של אי וודאות. אנחנו מנסים ללקט פיסות של מידע אבל בסוף מחכים לדיווח מהמסוק שיגיד לנו מה הוא צריך", שיתף רס"ן (מיל') אוהד.

במהלך חילוץ מהשטח, היב"א היא הגורם המקשר בין המסוקים לבין בתי החולים. "המסוקים מעבירים ליב"א מידע על מצבם של הפצועים, ובעזרת תאי השליטה היחידה בקשר עם בתי החולים שיהיו מוכנים לקבלתם", הוסיף רס"ן (מיל') אוהד.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *