מתרגלים הגנה: בצה"ל מסכמים את התרגיל המטכ"לי

במשך שלושה ימים תרגלו כלל הזרועות, הפיקודים והאגפים תרחישי הגנה בהיקף שלא נראה מזה שנים • ראש זירת מרכז באמ"ץ: "התרגיל נבנה מתוך הבנה שיש סבירות גבוהה לזיקה בין גזרות לחימה שונות גאוגרפית, כולל הזירה הקיברנטית"

התרגיל המטכ"לי הסתיים אתמול, לאחר שלושה ימים בהם תרגלו כלל הזרועות, הפיקודים והאגפים בצה"ל תרחישי הגנה בסדר גודל שלא נראה מזה שנים.

"תרגיל בהיקף כזה שמתמקד בהגנה לא התקיים שנים", הדגיש ראש זירת מרכז באגף המבצעים, סא"ל ש'. "התרגיל נבנה מתוך הבנה שיש סבירות גבוהה שתיתכן זיקה בין גזרות לחימה שונות גאוגרפית, כולל הגזרה הקיברנטית".

התרגיל נפתח בבדיקת זמינות אנשי המילואים ובבחינת הגעתם בזמן חירום, כשמבין משרתי המילואים זומן דרג המפקדים. אנשי המילואים שהוקפצו התאמנו על תוכניות שונות לתרחישים אפשריים בכלל הפיקודים והגזרות. "התוכנית הכוללת של התרגיל הייתה מורכבת מאוד מפני שבעת ובעונה אחת נדרשת לחימה או הגנה בכלל הזירות", הסביר סא"ל ש'. "בתכנון התרגיל יצאנו מנקודת הנחה שיש בסיס הגנתי לכלל הגזרות – ולכן התרגיל התמקד בהגנה".

החשיבות בתרגול כוחות המילואים בהגנה על הגזרה בה יוצבו בזמן אמת היא קריטית. במערכת "צוק איתן" החליפו כוחות מילואים רבים בפעילות השוטפת את הכוחות הסדירים, ומצב כזה עשוי לחזור על עצמו גם במבצעים עתידיים. בזמן חירום ייתכן שאויב בנמצא בגזרה שלא מתקיימת בה לחימה לנצל את המצב ולבצע בה פיגועים, או שתחול התחממות בכמה גזרות במקביל – תרחיש זה מחדד את חשיבות ההגנה הרב-זירתית.

קרא עוד:
[postim]

"אנו מבינים שבזמן אירוע אמיתי נידרש להגנה חזקה שתמנע מהאויב הישגים לאורך זמן בכל גזרה", אמר סא"ל ש'. כמו כן, במהלך התרגיל למדו כוחות המילואים על הגזרה בה יוצבו, עברו סיורים בשטח ותרגלו החלפת כוחות בביטחון השוטף.

במהלך שלושת הימים בהם התקיים התרגיל התמודד כל מפקד עם תרחישים גזרתיים שבעבורם הוא יידרש להגיש תוכנית פעולה הגנתית ולאשרה בשטח. בפיקוד המרכז, לדוגמה, בוצע תרגול מלא של הכוחות לאחר סיורים בגזרות השונות; גם כוחות מתאם פעולות הממשלה בשטחים ירדו לשטח והעבירו תכניות למנהל האזרחי באיו"ש.

אגף הלוגיסטיקה השתתף גם הוא בתרגיל וביצע מעבר משיגרה לחירום. "ביררנו אם כל הימ"חים מלאים ושהציוד ארוז ומוכן ליום פקודה, בדקנו גם את מערך ההיסעים וגם תורגלה משיכת ציוד ממקומות שונים", הרחיב סא"ל ש'. דגש נוסף בו התמקד התרגיל הוא שיתוף הפעולה הבין זרועי. "חשוב שהכוחות ידעו לעבוד זה עם זה בצורה הטובה ביותר כדי שרמת הביצועים בזמן אמת תהיה מקסימלית", הסביר.

(צילום ארכיון: פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן