ח"כ אייכלר: "ילד הזקוק להנשמה חייב לקבל אחות מלווה לחינוך המיוחד"

בפני הוועדה לפניות הציבור הופיעו הורים לילדים נכים קשים על עגלות, אשר פירטו מסכת ייסורים שזעזעה את הח"כים • יו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר, הודיע כי יפנה אל שר החינוך כדי לדרוש תשובות וטיפול מידי בסוגיה הכאובה

הורים לילדים משותקים הזכאים להסעות לבתי הספר בחינוך המיוחד, הופיעו בוועדה לפניות הציבור וחשפו ליקויים רבים וחוסר התאמה, בכללי ההסעות. בעצם אין שום תקנים מחייבים לתנאי הרכב והמלווים והתקצוב של הסעות אלה.

בדיון הופיעו הורים לילדים נכים קשים על עגלות, מן המגזר הדרוזי בצפון, עד שכונות ירושלים ובקריות אשר בצפון. הם פירטו מסכת ייסורים שזעזעה את חברי הועדה. מלבד כל מה שהם עוברים עם הילדים הללו, הם נמקים תחת עולה של הביורוקרטיה השלטונית, שמנסה לצמצם עד לשד העצמות את הסיוע לילדים האומללים.

אחת מהן היא אימא לילד בן שלש מן הקריות בצפון שזקוק להנשמה וזכאי לאחות מפקחת בבית הספר. גם בדרך מן הבית לבית הספר הוא זוכה לאחות מלווה, כל זמן שהיה בגיל הגן. עכשיו שהוא צריך לעבור לגיל חינוך יסודי משרד החינוך פסקה זכאותו לאחות מלווה בהסעה רק בתוך הכיתה, זאת למרות שמצבו לא השתפר.

התברר שהילד נופל בין הכיסאות של העיריה ומשרד החינוך והביורוקרטיה של מאשרי ההסעות והאחראים במשרד החינוך. הועדה דרשה מפקידי משרד החינוך לשבור את מעגל הקסמים ולאשר לילד את המגיע לו, בלי לטרטר את ההורים ולהתחמק ממימון ההסעה והליווי, ב'טופסולוגיה' המונחת במגירות הפקידים שאינם ממהרים לשום מקום.

קרא עוד:
[postim]

כך גם עלה כי למרות שכבר לפני עשור שנים קבעה 'ועדת צרפתי' את נהלי ההסעות של ילדים נכים, עד היום לא התקין משרד החינוך את התקנות הקובעות את תנאי הרכב והבטיחות לעגלות הנכים בהסעה והזכאות לליווי וכו'.

נשמעו עדויות נוספות על מדידת מרחקים לזכאות להסעות, לפי קו אווירי ולא לפי הנסיעה בשטח ובזמן הנסיעה. כך נשללים מילדים נכים הזכות להסעה לחינוך המיוחד, בגלל מרחק לא מספיק.

חברי הועדה זעמו לשמע התירוצים הביורוקרטיים מפי נציגי הרשויות המקומיות מחד ומשרד החינוך מאידך. יו"ר הועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר דרש במפגיע לפתור על אתר את הבעיות הפונים שהופיעו בוועדה והודיע כי יפנה לשר החינוך לדרוש התקנת תקנות ברורות ומידיות על כללי ההסעות של ילדים נכים, המונחות במשרד מימי "ועדת צרפתי" ומעלות שם אבק.

הרב אייכלר הודיע כי יפנה לקיים פגישה דחופה עם שר החינוך, כדי להביע את רגשות חברי הועדה אל מול העוול והסבל שנגרם לילדים והוריהם שחייהם קשים בלא הכי ואסור להוסיף צער על צערם.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן