ארבעת העשירונים הנמוכים יזכו לביטול המע"מ על החשמל והמים ואילו המע"מ על התחבורה הציבורית יופחת לכלל האוכלוסייה • עלות התכנית לא תפחת מעלותה המתוכננת של 'מע"מ אפס' על מוצרי היסוד • הממשלה עשויה להתכנס שוב בשעות הקרובות לאישור התקציב

קרבות התקציב עוד לא תמו, אולם היעדרותם המופגנת של שרי ש"ס מישיבת הממשלה שהתכנסה היום בצהריים לאשר את התקציב, עשתה כנראה את שלה.

לאחר שהתקציב לא אושר לבסוף וישיבת הממשלה פוזרה בשל חילוקי הדעות הקשים, נועדו היום שוב שר האוצר, משה כחלון ושר הכלכלה, אריה דרעי והצליחו להגיע להסכמות סופיות, כאשר האוצר נענה לרוב דרישותיה של ש"ס. הממשלה עשויה להתכנס שוב במהלך הלילה או מחר לשם האישור הסופי.

כחלון ודרעי סיכמו כי תכנית ביטול המע"מ על מוצרי היסוד, תוחלף בביטול המע"מ על החשמל והמים לארבעת העשירונים הנמוכים והפחתת המע"מ על התחבורה הציבורית לכלל האוכלוסייה. השיעור המדויק ודרך מימוש ההטבות ייקבעו על ידי צוות משותף שיגיש את המלצותיו בתוך 30 יום, כאשר עלות התכנית לא תפחת מעלותה המתוכננת של 'מע"מ אפס' על מוצרי היסוד.

קרא עוד:
[postim]

כזכור, אתמול נועדו כחלון ודרעי וסיכמו על המתווה החדש, אולם במהלך הלילה הודיעו במשרד האוצר כי ההטבות יינתנו בדרך של הנחות ולא דרך הפחתת המע"מ. בש"ס זעמו וטענו כי הנחות המעוגנות בתקנות ממשלתיות אפשר לבטל בקלות בעוד זמן מה, לעומת הפחתת המע"מ שהיא נקבעת בחוק וקשה לשנותה.

לעמישיבת הממשלה בצהריים, שהתפזרה ללא הסכמות (צילום: קובי גדעון - לע"מ)

על פי אחד הדיווחים, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום לכחלון להתגמש מול דרישותיו של דרעי, כדי להפחית את הלחץ שמפעיל שר החינוך, נפתלי בנט, הדורש תוספות של מאות מיליוני שקלים לתקציב משרדו. בלשכת ראש הממשלה מעריכים כי בנט ייאלץ להתפשר בצורה משמעותית לאחר שימצא את עצמו כאבן הנגף היחידה בדרך לתקציב המדינה, אשר בלעדיו תיפול הממשלה.

דרעי אמר הערב בתגובה כי "סיכמתי הערב עם שר האוצר משה כחלון על ביטול המע״מ על חשמל ומים למשפחות מעוטת יכולת, והפחתת המע"מ בתחבורה הציבורית לכולם. שר האוצר ואני סיכמנו על צוות שיורכב מבכירי שני המשרדים שיפעל למימוש ההחלטה תוך 30 יום. העיקרון שינחה את הצוות המשותף הוא כי רק משפחות מעוטות יכולות יקבלו פטור ממע"מ על חשבונות על חשמל ומים. הבטחתי וקיימתי!".

(צילום: יונתן זינדל – פלאש 90)