סערת ההזנה בכפייה: שובת הרעב הועבר מביה"ח סורוקה לברזילי

הנהלת סורוקה ורופאי בית החולים סרבו להזין בכפייה את העציר המנהלי מוחמד עלאן, השובת רעב במשך 56 ימים ונשקפת סכנה לחייו • ההעברה לברזילי התאפשרה לאחר שמנהל ביה"ח, ד"ר חזי לוי, הביע את הסכמתו לביצוע ההליך, אולם בקרב רופאי ביה"ח ישנה התנגדות עזה

המאבק הציבורי בעניין 'החוק למניעת נזקי שביתת רעב', המתיר לרופאים להאכיל בכפייה אסיר ביטחוני השובת רעב ואשר יש חשש לחייו – עולה מדרגה ומגיע אל עולם המעשה.

העציר המנהלי מוחמד עלאן, השובת רעב במשך 56 ימים ונשקפת סכנה לחייו, הועבד באישון ליל מבית החולים סורוקה בבאר-שבע, בו היה מאושפז בימים האחרונים – אל בית החולים ברזילי באשקלון. ההעברה בוצעה בשל סירובה של הנהלת סורוקה להזינו בכפייה כדרישת מערכת הביטחון ולאחר שמנהל ברזילי, ד"ר חזי לוי, הביע את הסכמתו לביצוע ההליך.

664996_Iשובת רעב. מוחמד עלאן

עלאן, עורך דין פלסטיני בן 31 מהכפר עינאבוס ליד שכם, נעצר לפני כ-9 חודשים והוא חשוד בהשתייכות לארגון 'הג'יהאד האסלאמי' ובתכנון פיגועין קשים כנגד ישראלים. עלאן היה כלוא בעבר במשך כמה שנים לאחר שהורשע בעבירות ביטחוניות.

קרא עוד:
[postim]

העברתו של העציר לבית החולים ברזילי גרמה לסערה עשה בקרב רופאי בית החולים, המתנגדים ברובם להזנה בכפייה, אשר מנוגדת לדעתם לאתיקה הרפואית ולאמנת מלטה העוסקת בעניינים אלו. קבוצת רופאים מבית החולים אף פנו אמש רשמית למנהל ד"ר לוי בבקשה שיחזור בו מההסכמה לקבל את העציר, אולם לוי עומד על שלו והודיע כי אם יעלה מהבדיקות שעלאן בסכנת חיים, הוא יורה על הזנתו בכפייה.

.מנהל 'ברזילי', ד"ר חזי לוי (אורי לנץ - פלאש 90)

המשנה ליועמ"ש: "שובת הרעב איננו רוצה למות אלא לכופף את ישראל"

בדיון בנושא לפני כחודש וחצי, בוועדת הפנים של הכנסת, תמך המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, בחוק החדש המתיר את ההזנה בכפייה ואמר כי “בדקנו תקדימים בעולם, ויש מקרים לכאן ולכאן. למדינת ישראל יש אחריות על חיי האסירים וגם אינטרסים נוספים של חיי אדם וביטחון המדינה, ולכן יש לאזן בין הערכים של זכות האדם על גופו מחד – וזכותה החברה לביטחון מאידך". נזרי הסביר כי "החוק קובע כי רק החלטה שיפוטית ולא מנהלית היא שתקבע. שובת הרעב איננו רוצה למות אלא לכופף את מערכת המשפט הישראלית” לדבריו, לאמנת מלטה שעסקה בנושא והתנגדה לו, אין תוקף משפטי – בעוד שפורומים בינלאומיים להם יש תוקף כזה – דווקא אישרו זאת.

בתוך כך וכפי הנראה בלי קשר לפרשת עלאן, אמש הודיעו שירות בתי הסוהר ו'מועדון האסיר הפלסטיני' על סיומה של שביתת הרעב בה פתחו למעלה מ-100 אסירים ביטחוניים בכלא נפחא שבדרום. השביתה פרצה בשבוע שעבר במחאה על תנאי מאסרם ועל יחס משפיל שקיבלו לטענתם מהסוהרים, והיא הסתיימה באופן חד-צדדי וללא שהושגו הבנות כלשהן עם האסירים.

(צילום התמונה הראשית: פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן