היועץ המשפטי של הכנסת התריע בפני היו"ר אדלשטיין כי חוק ההסדרים כולל עשרות תיקוני חקיקה ורפורמות אשר אינם קשורים באופן ישיר לתקציב ואין כל סיבה שיאושרו בהליך מהיר – ללא דיון נרחב ומעמיק דיו • אדלשטיין: "לא אתן לפגוע בתקינות הליכי החקיקה של הכנסת"

לקראת ההליכים המורכבים של חקיקת תקציב המדינה לשנים 2015-2016, הצפויים להתחיל בקרוב בכנסת, מסתמן קושי חדש ובלתי צפוי עבור הממשלה הרעועה – יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין והיועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, מתנגדים לאישור 'חוק ההסדרים' במתכונת הנוכחית, אשר אושרה בממשלה אך לפני מספר ימים.

במכתב ששיגר היום עו"ד ינון ליו"ר אדלשטיין, נכתב כי "מעיון בהחלטות הממשלה ובתזכירים שהופצו על ידי משרד האוצר, עולה כי הצעת חוק ההסדרים המסתמנת היא הצעה רחבת היקף הכוללת עשרות רבות של תיקוני חקיקה במגוון תחומים, רבים מהם נעדרי זיקה ישירה לתקציב המדינה, ואף מספר רפורמות משמעותיות".

ינון קובל כי "היקפה של ההצעה המסתמנת עומד בניגוד גמור למדיניות שהותוותה על ידך ועל ידי יושבי ראש כנסת קודמים, ולעקרונות שנמסרו בעבר מספר פעמים לנציגי הממשלה באשר להכללת נושאים בחוק ההסדרים – עקרונות שנועדו מחד לאפשר לממשלה להוביל בזמן קצר יחסית מהלכי חקיקה תומכי תקציב וצמיחה, ומאידך לאפשר לכנסת ולחבריה למלא באופן תקין את תפקידם".

קרא עוד:
[postim]

בהקשר זה מציין היועץ המשפטי של הכנסת כי "נוכח לוח הזמנים שנקבע לעניין המועד האחרון לאישור חוק התקציב (19 בנובמבר 2015), ובהתחשב בכך שאנו עומדים לפני תקופת החגים, יעמדו לרשות ועדות הכנסת לכל היותר כשלושים וחמישה ימי עבודה לצורך דיון וליבון הנושאים השונים, וזאת לצד הכנת חוק התקציב בוועדת הכספים".

The new Attorney General of the israel parlament Eyal Yinon"פגיעה חמורה וממשית". עו"ד אייל ינון (אמיר סולטן - פלאש 90)

"בנסיבות אלה, אני מבקש להתריע כי הצעת חוק ההסדרים במתכונת ובהיקף המסתמנים, תהווה פגיעה חמורה וממשית בתקינות הליכי החקיקה", חתם עו"ד ינון את מכתבו.

בתגובה, הודיע יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי "חוק ההסדרים המנופח לא יעבור במתכונתו הנוכחית. לא אתן לפגוע בתקינות הליכי החקיקה של הכנסת".

משמעות ההודעה היא כי הרפורמות המשמעותיות אותן ביקש שר האוצר, משה כחלון, להעביר בהליך מהיר דרך חוק ההסדרים, ייאלצו לעבור במסלול הייסורים של הליך חקיקה רגילה בכנסת והן יקבלו אישור סופי רק בעוד חודשים ארוכים, בשל הפגרה.

(צילום התמונה הראשית: פלאש 90)