מאות מתושבי שכונות המצוקה מחו אמש נגד החלטת בג"ץ שתוביל לשחרור מידי של 1,200 מסתננים ותספק לאחרים תמריץ להסתנן • "השופטים פחדו לבטל את החוק מחשש שהכנסת תפעיל את 'פסקת ההתגברות' ולכן הם פשוט עיקרו את החוק מתוכנו", טענו

"הליכוד עבד של בג"ץ", "בג"ץ רומס את כבודנו", "בג"ץ הקיז את דמנו" – אלו רק חלק מהאמירות הקשות שנשמעו אמש בהפגנת תושבי דרום תל-אביב נגד החלטת בג"ץ לפסול סעיף ב'חוק המסתננים' ולהגביל את החזקתם במתקן 'חולות' לשנה בלבד – החלטה שמשמעותה שחרור מידי של 1,200 מסתננים, בחזרה אל השכונות הסובלות מעוני, הזנחה ופשע.

ההפגנה אורגנה על ידי 'המטה להצלת דרום תל אביב' – ארגון תושבים הפועל כבר מספר שנים למאבק בתופעת השתלטות המסתננים על השכונות, באזור הסובל גם בלעדיהם ממכלול רחב של בעיות סוציו-אקונומיות. מאות התושבים שהשתתפו במחאה היו נזעמים ביותר וטענו כי בג"ץ עשה תרגיל פוליטי, בכך שאישר את מרבית סעיפי החוק אולם ביטל את הסעיף המרכזי שבו.

"אנחנו זועמים, מבחינתנו זה בדיחה. בג"ץ עושה עלינו סיבוב, הם פחדו לבטל את החוק מחשש שהכנסת תפעיל את 'פסקת ההתגברות' ולכן הם פשוט עיקרו את החוק מתוכנו. כל המהות של החוק הייתה מעצר ארוך שישכנע את המסתננים שאין טעם להישאר בארץ. עכשיו יהיה שווה להם להישאר שנה במתקן על מנת לחזור לחיים הטובים בישראל", אמרה שפי פז, ממובילות המאבק.

קרא עוד:
[postim]

אחת ממשתתפות ההפגנה קשישה כבת 80, תיארה בכאב: "אני גרה בשכונת התקווה. ההחלטה היא גרועה, יש לנו מספיק מסתננים ורוצים להביא לנו עוד אלפים. איך נצא בערב? איך נחיה? לקחו לנו את השכונה. החיים הם סיוט, אנחנו רוצים שייקחו אותם החוצה".

?"החיים הם סיוט". עשרות מסתננים ב'גינת לוינסקי' המפורסמת
(צילומי ארכיון: תומר נויברג - פלאש 90)

השרה רגב: "לטפל בבג"ץ באמצעות בחירת שופטים שאינם אקטיביסטים"

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שפרסמה אתמול הודעה המברכת על החלטת בג"ץ, אותה הגדירה "פסק דין הוגן, אשר יאפשר לתת פתרון הולם לבעיית המסתננים ויגן על אזרחי המדינה מפני גל צונאמי של מסתננים חדשים", הבהירה הבוקר כי למרות דעתה החיובית על הפסיקה, יש "לטפל בבית המשפט באמצעות בחירת שופטים ויועץ משפטי לממשלה שאינם מחזיקים בעמדה של אקטיביזם משפטי".

לדברי רגב, "המזל שלנו שבג״צ לא ביטל את החוק למניעת הסתננות ובכך מנע גל צונאמי של מסתננים שייכנסו לארץ ואף לא ביטל את מתקן חולות". שרת התרבות, שעמדה בחוד המאבק הפרלמנטרי נגד ההסתננות, סבורה כי בשכונות דרום תל-אביב יש לטפל עתה באמצעות תכנית 'שיקום שכונות' וכי הלחץ צריך להיות מופנה עתה כלפי משרד המשפטים, משרד הפנים ורשות ההגירה, כדי שיפעילו את כל הכלים החוקיים העומדים לרשותם לכלוא את המסתננים ולהחזירם לארצות מוצאם.