יו"ר הכנסת הודיע לפני כשבוע וחצי כי “חוק ההסדרים המנופח לא יעבור במתכונתו הנוכחית. לא אתן לפגוע בתקינות הליכי החקיקה של הכנסת” – זאת בניגוד לכוונת האוצר להעביר השנה חוק הסדרים מורחב במיוחד

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר האוצר משה כחלון קיימו היום בלשכת יו״ר הכנסת דיון ראשוני על חוק ההסדרים. בפגישה נכחו צוותי האוצר, יועמ״ש הכנסת, עו"ד איל ינון וצוות לשכת היו״ר. על פי מקורות בכנסת, הפגישה התקיימה ברוח טובה, אך טרם הושגו הסכמים לגבי סעיפים שיוסרו או יפוצלו.

אדלשטיין אמר בפגישה כי ״המטרה שלנו היא להביא את התקציב וחוק ההסדרים במועדים שנקבעו, מבלי לפגוע ביכולתה של הכנסת לקיים הליכי חקיקה תקניים ומתוך שמירה על כבודו של הבית. אני מקווה שבסופו של יום נביא סוף למציאות הלא בריאה, לפיה המדינה מתקיימת ללא תקציב״.

שר האוצר משה כחלון השיב ליו"ר הכנסת ואמר כי "אנחנו רואים בתקציב הקרוב הזדמנות לשינוי בחיי האזרחים במדינת ישראל. הרפורמות שאנו מציגים בתקציב הן רפורמות שממוקדות בהורדת יוקר המחייה, הגברת התחרותיות ופירוק מונופולים וקרטלים. המשק הישראלי צמא לרפורמות שיביאו לצמיחה ושגשוג. אני מאמין בחברי הכנסת שיעזרו לנו לעשות את השינוי״.

בתום הישיבה הורו יו״ר הכנסת ושר האוצר לצוותיהם להתחיל לשבת לפרטים על החוק.

כזכור, לפני כשבוע וחצי כתב היועץ המשפטי של הכנסת, עו”ד איל ינון, אל יו"ר הכנסת אדלשטיין, כי "הצעת חוק ההסדרים במתכונת ובהיקף המסתמנים, תהווה פגיעה חמורה וממשית בתקינות הליכי החקיקה”. בתגובה, הודיע אדלשטיין, כי “חוק ההסדרים המנופח לא יעבור במתכונתו הנוכחית. לא אתן לפגוע בתקינות הליכי החקיקה של הכנסת”.

המשמעות היא כי הרפורמות המשמעותיות אותן ביקש שר האוצר, משה כחלון, להעביר בהליך מהיר דרך חוק ההסדרים, ייאלצו לעבור במסלול הייסורים של הליך חקיקה רגילה בכנסת והן יקבלו אישור סופי רק בעוד חודשים ארוכים, בשל הפגרה.