גל חום נוסף צפוי החל ממחר ועד לערב ראש השנה

צפויה עליה של 5-6 מעלות בהרים ובעמקים ועליה של 4 מע' בשפלה • משרד הבריאות מודיע לציבור הרחב ובפרט לאוכלוסיית הקשישים, להימנע מחשיפה לחום ולשמש

 • הזדמנות להצלחה: הכנס שיהפוך את העמותה שלך לסיפור הצלחה

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • "אנשים ניסו להתפרץ למשאית הגופות" העדויות של זק"א

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

על פי דיווח של השירות המטאורולוגי, בימים הקרובים צפוי גל חום נוסף לפקוד את אזורנו. גל החום יתבטא במזג אוויר חם מהרגיל עם עומסי חום כבדים ברוב חלקי הארץ והוא ימשך מיום שלישי כ"ד אלול (8.9.15) ועד ליום ראשון הקרוב, כ"ט אלול (13.9.15).

ככלל, חודש אוגוסט האחרון היה חם מהממוצע במידה ניכרת, וברוב אזורי הארץ רק אוגוסט 2010 היה חם יותר. במהלך החודש היו שני גלי חום משמעותיים, שבמהלכם שרר עומס חום כבד עד קיצוני וכן אירוע נדיר לאוגוסט של מעבר שקע שרבי שהביא למזג אוויר חם ויבש גם במישור החוף.

משרד הבריאות קורא לציבור הרחב, לאוכלוסיית הקשישים ולחולים במחלות כרוניות בפרט, להימנע ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש, להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, להקפיד לשתות מים ולהימצא ככל האפשר במקומות ממוזגים.

המלצות כלליות
• להימנע מחשיפה לא הכרחית לאקלים חם בעומס חום כבד
• להימנע מביצוע מאמץ פיזי ופעילות ספורט בשעות עומס החום
• להקפיד על שתייה נאותה בהתאם לפעילות
• לא להשאיר ילדים ובעלי חיים במכונית סגורה בה טמפרטורת הסביבה יכולה להגיע לערכים קיצוניים ולגרום למוות תוך פחות משעה
• להימנע מטיולים רגליים בעת עומס חום כבד
• להקשיב ולעקוב אחר תחזית מזג האוויר המפורסמת באמצעי התקשורת

מכת חום ממאמץ ​
בשנים האחרונות היינו עדים למספר מקרים של התפתחות מכת חום בקרב בוגרים בעת ביצוע מאמץ אירובי, ריצה ורכיבה על אופניים, שהסתיימו במוות. כדי להימנע מהתפתחות מכת חום ממאמץ, שאופיינית לצעירים ובוגרים בעת ביצוע מאמץ אירובי יש להקפיד על שתייה נכונה בהתאם לפעילות.

המשרד מזהיר מפני ביצוע מאמצים אירוביים, דוגמת ריצה ורכיבה על אופניים, בשעות עומס החום מחשש להתפתחות מכת חום שעלולה להסתיים במוות.

המלצות לאוכלוסית הקשישים וחולים כרוניים
שהיה בסביבה קרירה: הטמפרטורה הסביבתית המיטבית הינה בסביבות 24 מעלות. אם אין בבית מיזוג – רצוי לעבור לסביבה ממוזגת למשך שעתיים ביום לפחות, כגון באזורים ציבוריים ממוזגים.

שתייה מרובה, גם ללא תחושת צמא: יש לוודא כי הקשיש שותה במידה מספקת – נדרשות 8- 10 כוסות שתייה ליממה, למעט אם הרופא המטפל הנחה אחרת; השתיה המועדפת הינה מים, ויש להימנע ממשקאות ממותקים, מוגזים, עם קפאין או אלכוהוליים.

הימנעות ממאמץ בחום: יש לצמצם מאמץ בעת חום – ככל האפשר. בתנאי מאמץ נדרש לשתות יותר.

מצב כללי: במידה והתרשמתם משינוי במצב הערנות, בלבול או ירידה בתפקוד – שלא היו קודם לכן, או סימנים נוספים כגון חולשה קשה, סחרחורת, בחילות, חום – יש לפנות לטיפול רפואי, בחשש להתייבשות, תשישות חום או במקרים החמורים יותר – מכת חום.

(אילוסטרציה: פייר תורג'מן – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן