התפטרותו תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות והוא ימשיך לכהן כשר החינוך • אם יעזוב את הממשלה, יוכל בנט לשוב לכנסת באופן אוטומטי וממלאת מקומו תיפלט החוצה • מועמדים נוספים העשויים ליהנות בקרוב מהחוק: ח"כ לשעבר יעקב אשר (יהדות התורה), ח"כ לשעבר אברהם מיכאלי (ש"ס), ח"כ לשעבר אכרם חסון (כולנו) ואמיר אוחנה (הליכוד)

כנס החורף של הכנסת יתחיל בימים הקרובים וכבר נרשמים שינויים בספסלי בית הנבחרים: שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הגיש היום ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את התפטרותו, בהתאם לתיקון לחוק יסוד הכנסת (החוק הנורבגי), אשר אושר סופית בסוף המושב הקודם. את מקומו תמלא ח"כ לשעבר שולי מועלם-רפאלי, אשר כיהנה כחברת הכנסת ה-19 מטעם המפלגה.

על פי החוק החדש, אותו יזמה וקידמה הבית היהודי, חבר הכנסת שהתמנה לשר או לסגן שר, למעט ראש הממשלה, יוכל להפסיק את כהונתו בכנסת לזמן כהונתו בממשלה. התיקון כולל גם מנגנון לחזרתו המיידית ובלא תנאי לכנסת, של חבר הכנסת שחברותו נפסקה בשל התמנותו לשר, מיד עם תום כהונתו בממשלה במהלך כהונתה של הכנסת שבה נבחר.

מטעמים פוליטיים, החוק מאפשר התפטרות באופן זה רק לשר או סגן שר אחד מכל סיעה. בימים הקרובים צפוי שר הכלכלה ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, להתפטר אף הוא לטובת ח"כ לשעבר אברהם מיכאלי, אשר כיהן מטעם המפלגה בכנסות ה-17-19, בין השנים 2006-2015 ברצף.

קרא עוד:
[postim]

אל החוק האמור נושאים את עיניהם מספר ח"כים לעתיד נוספים: ביהדות התורה צפוי להתפטר סגן שר החינוך, מאיר פרוש, לטובת ח"כ לשעבר יעקב אשר. למרות שהוא עצמו נציג אגודת ישראל ואילו אשר נציג דגל התורה, קיבל פרוש את אישורם של חברי מועצת גדולי התורה למהלך.

CQs9rghWgAAHSfu

בליכוד ובכולנו עדיין לא ברור אם יחולו שינויים. מטעם כולנו מצפה לשוב לכנסת ח"כ לשעבר אכרם חסון (כולנו), אשר בכנסת ה-18 שימש כח"כ מטעם 'קדימה'. חסון אף מונה ליו"ר המפלגה לאחר פרישתו של שאול מופז מהחיים הפוליטיים בתחילת מערכת הבחירות האחרונה, והודיע על פירוקה של 'קדימה' לאחר יומיים בלבד.

מטעם הליכוד, אשר בכנסת הנוכחית כבר ביצע חילוף אחד (ח"כ שרן השכל במקומו של השר לשעבר דני דנון, שהתמנה כשגריר באו"ם), צפוי להיכנס ח"כ חדש וצעיר – אמיר אוחנה. כאמור, עדיין לא ברור אם אכן יימצא מי שיתפטר מהכנסת לטובתו.

(צילום ארכיון: משרד החינוך)