מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שהגיעו למקום בתוך זמן קצר, הרחיקו את המתפרעים תוך כדי יריות באוויר והשתלטו על השריפה, אך למתחם הציון נגרם נזק כבד • כוננות עליונה ביו"ש ובגבול עזה לקראת הפגנות 'יום הזעם', עליו הכריזו חמאס וארגונים נוספים

כ-100 פורעים פלסטינים השתוללו הלילה בקבר יוסף הצדיק שבעיר שכם, חיללו את המקום והציתו את המבנה. מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שהגיעו למקום בתוך זמן קצר, הרחיקו את המתפרעים תוך כדי יריות באוויר והשתלטו על השריפה, אך למתחם הציון נגרם נזק כבד.

המהומה פרצה בסביבות השעה 5:00 לפנות בוקר, כשקבוצה גדולה יחסית של פורעים התקרבה אל מתחם הקבר והשליכה לעברו בקבוקי תבערה רבים, שגרמו למספר דליקות. במקום לא היו מתפללים יהודים בעת הפגיעה בו.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי וראש המנהל האזרחי, דוד מנחם, שוחחו לאחר מכן עם גורמים רשמיים ברשות הפלסטינית, שגינו את האירועים והבטיחו כי יעשו הכול כדי להשיב את המצב לקדמותו ולמנוע פגיעה נוספת.

מדובר צה"ל נמסר כי הצבא יפעל לשיפוץ המתחם כדי לאפשר כניסת מתפללים. "צה"ל רואה אירוע זה בחומרה, יפעל לאתר ולעצור את המציתים ומגנה בתוקף כל פגיעה במקומות הקדושים".

קרא עוד:
[postim]

השר לשירותי דת, דוד אזולאי, מסר בעקבות הצתת קבר יוסף הלילה: ״כואב לראות הצתה נוספת של מתחם קבר יוסף הצדיק. אני קורא למנהיגים הרוחניים במגזר הערבי לגנות בכל תוקף את ההצתה ואת הפגיעה החמורה במקום הקדוש לעם היהודי, זוהי פגיעה חמורה בסטטוס קוו במתחם הקבר. אני קורא לצה״ל ולשב״כ לעצור את הפורעים ולהענישם בכל חומרת הדין״.

ההתפרעות הלילה בשכם היא סנונית ראשונה לקראת 'יום הזעם', עליו הכריז ארגון הטרור חמאס בכל שטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה – כבכל יום שישי בתקופה האחרונה. במוקדי החיכוך ברחבי השטחים נערכים כוחות צה"ל בכוננות עליונה. בין השאר קיים חשש ממהומות קשות בבית לחם, בחברון, בשכם וברמאללה.

CRaqiXJXAAAac95

גם בגבול רצועת עזה שורר מתח רב לקראת התהלוכות הצפויות לעבר הגדר החל משעות הצהריים ועד הערב. לאחר הריגתם של 10 הפלסטינים שהתקרבו לגדר בסוף השבוע שעבר, קיים זעם גדול בקרב הפלגים ברצועה ויש חשש כי הפעם הם ינסו לנקוט בפעולות חמורות יותר.

ראשי פיקוד הדרום ואוגדת עזה הנחו את הכוחות בשטח להכיל את ההפגנות ככל שניתן ולא לגרום לנפגעים נוספים בצד הפלסטיני, כדי למנוע איבוד שליטה. מצד שני, תגובה מאופקת מדי בשטח, תגביר אף היא את נחישותם של הפורעים ותעניק להם תעוזה רבה יותר לנסות לפגוע בחיילי צה"ל ובגדר המערכת. בצמרת הצבא מקווים ומתפללים שההפגנות יעברו בשלום.

CRaqh_HWcAEiAOR

244718

CRaqifZWoAAN3ul

CRaqiKjWIAAyQHC

1996015-18

1996017-18