לדברי ראש הממשלה, יוזם רעיון השמדת היהודים היה בכלל המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל חוסייני ימ"ש • בשמאל תוקפים: "סילוף היסטורי מסוכן שיש לתקן מיד. זה נופל כפרי בשל הישר לידיהם של מכחישי השואה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עורר סערה בעקבות התבטאות בעייתית מאוד שיצאה מפיו, במהלך נאום שנשא בפני 'הקונגרס הציוני' שהתכנס אתמול בירושלים.

נתניהו ניסה להסביר כי האידיאולוגיה של ארגוני הטרור זהה לאידיאולוגיה הנאצית וטען כי הרעיון להשמיד את היהודים בשואה האיומה כלל לא היה של היטלר אלא דווקא של בן בריתו, המופתי הירושלמי הידוע לשמצה, חאג' אמין אל-חוסייני.

"היטלר לא חתר להשמיד את היהודים בשעתו, הוא רצה לגרש אותם", אמר ראש הממשלה בפני צירי הוועידה. "חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר: 'אם תגרש אותם, הם כולם יגיעו לכאן'. 'אז מה עליי לעשות איתם?', הוא שאל, והתשובה הייתה: 'שרוף אותם'"…

נתניהו הוסיף כי "במשפטי נירנברג ביקשו להעמידו לדין. הוא הצליח לחמוק מכך ולאחר מכן מת מסרטן בקהיר. זה מה שאמר חאג' אמין אל-חוסייני: 'היהודים מבקשים להרוס את מסגד אל-אקצה'. השקר הזה הוא בן מאה שנים לערך. הוא שימש תמריץ למתקפות רבות מאוד. הר הבית עומד על תילו. מסגד אל-אקצה עומד על תילו. אבל השקר גם הוא עומד על תילו, כמו תמיד".

"אולי כדאי לספר לנרצחי באבי יאר שהנאצים בכלל לא התכוונו…"

הדברים התמוהים עוררו סערה גדולה מאוד במערכת הפוליטית ובקרב היסטוריונים, אשר דוחים בכל תוקף את הטענה. במפלגות השמאל האשימו רבים את נתניהו בהכחשת השואה ובזלזול בזכר הנספים למטרות פוליטיות.

"גם בן של היסטוריון צריך לדייק בהיסטוריה", אמר בתגובה יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג. "אמירת נתניהו שהיטלר שוכנע על ידי המופתי לרצוח יהודים היא סילוף היסטורי מסוכן שהוא חייב לתקן מיד. זה נופל כפרי בשל הישר לידיהם של מכחישי השואה. נתניהו שכח שהוא לא רק ראש ממשלת ישראל הוא גם ראש ממשלת העם היהודי". הרצוג הוסיף כי "איש לא ילמד אותי איזה שונא ישראל היה המופתי. אבל היטלר היה רק אחד. יש גבול עד כמה אפשר לסלף את ההיסטוריה".

CR0VnZ_UcAA7bkPשני הצוררים נפגשים בברלין

ח"כ איציק שמולי מ'המחנה הציוני' אמר כי "ראש הממשלה של מדינת היהודים בשירות מכחישי השואה – זה עוד לא היה לנו. פשוט הופעה פתטית ועלובה של נתניהו. בושה גדולה".

ממפלגת מרצ נמסר בציניות: "אולי כדאי להוציא מהקבר את 33,771 היהודים שנרצחו בבאבי יאר בספטמבר 1941 – לפני שהמופתי והיטלר נפגשו – ולעדכן אותם שהנאצים לא התכוונו להשמיד אותם…".

ח"כ דב חנין מחד"ש הגיב אף הוא בחריפות: "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים?! באמת?! ממתי ראש ממשלה בישראל מצטרף למכחישי השואה?! האם לנתניהו לא נשאר שום קו אדום במאמציו להטיל על הערבים את כל עוולות העולם וההיסטוריה?! כיו"ר השדולה למען ניצולי השואה בכנסת שלחתי הבוקר לנתניהו מכתב מחאה חריף בעניין".

(צילום התמונה הראשית: יצחק הררי – פלאש 90)