מאות אלפים יושבים בחושך – ובחברת החשמל עסוקים בהתקוטטות פנימית

דקות לא ארוכות של רוח עזה שנשבה הבוקר ברחבי הארץ ובישרה את פתיחתה של המערכת החורפית הראשונה לשנת תשע"ו, גרמו לנזקים אדירים לרשת החשמל ולתקלות נרחבות – בעיקר באזור השרון • הנהלת חברת החשמל מאשימה: "העובדים לא עברו למתכונת חירום"

כמדי שנה, הסופה הראשונה של החורף הסירה את האבק מעל לכשלים היסודיים במערכות החיוניות ביותר במדינה. עם תחילת הרוחות והגשמים העזים הבוקר, נותקו יישובים שלמים ובהם מאות אלפי אזרחים מזרם החשמל, והתקלות החמורות לא תוקנו עד עתה.

חלקים נרחבים בערים תל אביב, הרצליה, רמת גן, בני ברק, חולון, רעננה, פתח תקווה, רחובות, חדרה, עפולה, כפר סבא, הוד השרון ורמת השרון, מנותקים מחשמל כבר יותר מ-12 שעות, כמו גם יישובים רבים נוספים באזור גוש דן והשרון. גם בירושלים דווח על תקלות בחלק מהשכונות.

מוקד 103 של חברת החשמל, שדווקא ביום כזה היה אמור להיות מתוגבר ולתת מענה מהיר ויעיל לפניות הרבות, קרס אף הוא. תושבים שניסו להתקשר ולברר מתי יחזור החשמל לזרום, נתקלו שוב ושוב במענה אוטומטי המדווח על עומס רב על מוקדי השירות, ללא כל אפשרות להשאיר הודעה. גם אתר החברה לא היה פעיל בחלק משעות היום.

קרא עוד:
[postim]

בחברת החשמל אומרים כי הצפי לתיקון התקלות הוא לכל המוקדם מחר, כך שהתושבים ייאלצו לעבור את הלילה בחשיכה מוחלטת וללא כל יכולת להפעיל מכשירים חשמליים ולהטעין את הטלפונים הסלולריים.

הנהלת חברת החשמל פנתה מוקדם יותר הערב אל בית הדין לעבודה, לאחר שהתברר כי העובדים פתחו ב'שביתה איטלקית' באופן חלקי ומטפלים בתקלות הנרחבות בעצלתיים – אם בכלל. העובדים טוענים מנגד כי הם עובדים במלוא הקצב ודווקא ההנהלה היא זו שאשמה בכשלי העומק, שגרמו להיקף העצום של התקלות.

בית הדין לעבודה הורה לעובדי חברת החשמל לעבור ל'מתכונת חירום', כנהוג בכל עת בה שוררים תנאי מזג אוויר קשים. המשך הדיון בנושא צפוי להתקיים לקראת חצות הלילה.

20151025131710 (1)(צילומים: מתי יעקובוב - קבוצת 'מדברים תקשורת')

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל מ'המחנה הציוני', הודיע כי יכנס בימים הקרובים את הוועדה לדיון בנושא "תפקוד חברת החשמל בזמן מזג האוויר שפקד את ישראל היום, והותיר אלפי משפחות מנותקות מחשמל למשך שעות רבות".

לדברי כבל, "לא יתכן שבשל מאבקים בין העובדים לבין ההנהלה, יסבלו אלפי משפחות. מדובר בלא פחות משערורייה. אני ער לקיצוצים ולעומס על עובדי החברה, אך יחד עם זאת, כנראה שוועדת הכלכלה צריכה לפקח באופן הדוק הרבה יותר על מנת לוודא שחברת החשמל תספק שירותים לקראת החורף הקרב ובא. אנחנו נפקח, נבקר ונדאג שזכויות הצרכנים לא ייפגעו".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *