כמחצית מהבתים המנותקים חוברו במהלך הלילה לזרם החשמל, לאחר הוראת בית המשפט לעובדים לעבור ל'מתכונת חירום' • הסובלים העיקריים: תושבי השרון • יו"ר ועד העובדים לפני שבועיים בלבד: "בחודשיים הקרובים לא יהיה מי שיטפל בכם"

24 שעות לאחר הסופה הקצרצרה שגרמה לנזקים נרחבים לתשתיות החשמל במדינה, עדיין ישנן כ-60 אלף משפחות המנותקות מזרם החשמל, על פני אזורים נרחבים בארץ. מספר דומה של בתי אב חוברו במהלך הלילה מחדש לרשת החשמל, לאחר תיקון חלקי של התקלות.

הסובלים העיקריים הם תושבי השרון – בערים נתניה, כפר סבא, רעננה, הוד השרון, הרצליה, רמת השרון וביישובי האזור. גם תושבי השפלה הפנימית – בערים רמלה, לוד, רחובות, נס ציונה, גדרה וביישובי האזור; ותושבי העיר חדרה וסביבותיה, חווים שיבושים קשים באספקת החשמל.

בדיון שהתקיים הלילה בבית הדין האזורי לעבודה, בעניין 'השביתה האיטלקית' החלקית בה פתחו עובדי חברת החשמל, הסכימו הצדדים כי העובדים יחלו לעבוד במתכונת חירום למשך 72 השעות הקרובות, או עד לסיום מערכת הגשמים הנוכחית – המאוחר מבין השניים.

קרא עוד:
[postim]

ביישוב כוכב יאיר שבשרון התבקשו התושבים לאגור מים, בשל התקלות. "עקב הפסקת החשמל צפויים שיבושים באספקת המים לכוכב יאיר והתושבים מתבקשים לאגור מים לשימוש אישי בלילה הקרוב ובבוקר", אמר ראש המועצה, שימי אליאל. "המועצה שלנו פועלת במתכונת חירום, אנו מצפים ומקווים שכל עובדי חברת החשמל יעבדו אף הם במתכונת חירום, על מנת להחזיר לתושבים את שגרת חייהם בהקדם האפשרי".

למה אין חשמל? כדי שכולם יראו מי 'בעל הבית'

"אין סיכוי שתהיה רפורמה, לא תהיה רפורמה, חברת החשמל בדרך להתמוטט, היא תתמוטט, אתה תשלם את המחיר על זה" – את הדברים הקשים הללו אמר לפני שבועיים בלבד, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל, במהלך דיון סוער ברפורמה שמבקשת המדינה לערוך בחברה.

צרפתי הבהיר לחברי הכנסת כי "זה הכיוון וזה מה שיקרה. אם מישהו חושב שהמנכ"ל יפטר עכשיו 1,500 עובדים ואני אשב בשקט, אתם טועים. אם מר מקלב (ח"כ אורי מקלב, שהשתתף בדיון. ב"ב) חושב שבסופה הבאה – איפה שהוא גר – יבואו עובדי חברת החשמל לחלץ אותו, הוא טועה".

איומיהם של העובדים מעולם לא נשמעו מפורשים יותר: "חברת החשמל הפסידה 800 מיליון שקל. המצב של החברה משתפר? נדמה לכם, הוא הולך ונעשה יותר גרוע. מה אתם חושבים, שהעובדים ישלמו את המחיר? אתם תרגישו את זה בחודשיים הקרובים. לא יהיה מי שיטפל בכם. אל תבואו אלינו בטענות. תביאו לפה פועלים ומהנדסים בפעם הבאה, תשמעו אותם. אני לא מחזיק אותם יותר, נגמר", התריס יו"ר הוועד.

כאמור, בבית הדין לעבודה הוחלט כי לעת עתה יעברו העובדים למתכונת חירום, אך העתיד הקרוב אינו מבשר טובות לאזרחי ישראל, הנאלצים לשאת על גם את המאבקים הבלתי פוסקים בין הנהלה כושלת לוועד עובדים בריוני, המחזיק כבן ערובה את 'השאלטר של המדינה'.

(צילום: בן קלמר – פלאש 90)