"הכיבוש ואתה סופכם לאבדון והמקום הקדוש הזה יישאר אתר תרבותי ערבי אסלאמי בלבד", התריס הח"כ הפרובוקטור כשהוא מכוון ישירות אל נתניהו • האבסורד: גטאס הוא בכלל נוצרי(!) וחבר במפלגה בעלת צביון אתאיסטי (בל"ד) - כך שמבחינתו אין כל משמעות דתית לעלייה להר • תגובות קשות מימין ומשמאל

ביקור ראשון של חבר הכנסת בהר הבית מאז החלו המהומות בערב ראש השנה: ח"כ באסל גטאס מ'הרשימה המשותפת' (בל"ד) עלה הבוקר להר ולא עוכב על ידי השוטרים המוצבים בכניסה, אשר כנראה לא זיהו אותו בגלל כובע שחבש לראשו. הביקור עבר בשלום.

כזכור, לפני מספר שבועות הורה ראש הממשלה נתניהו למשטרה שלא לאפשר ביקורים של פוליטיקאים מכל צדדי המפה הפוליטית, בהר הבית, בשל החשש מפרובוקציות והחרפת ההסלמה הביטחונית. בתחילה כוונה ההנחיה רק כלפי פוליטיקאים יהודים ממפלגות הימין, אולם בעקבות לחץ תקשורתי היא שונתה והפכה גורפת.

בהצהרה מצולמת בשפה הערבית בשטח ההר אמר גטאס: "הצלחתי להיכנס לתוך מסגד אל-אקצה משער השבטים, למרות החלטת נתניהו למנוע מהח"כים הערבים להיכנס לחרם אל-שריף (הר הבית. ד"ג). אני פה כדי לומר לנתניהו שאין לו ריבונות בירושלים וגם לא באל-אקצה". הח"כ הערבי פנה ישירות אל ראש הממשלה ואמר: "אתה והכיבוש שלך לא שולטים במקום ולא תמנעו מעמנו לקיים את זכותנו בתפילה ובביקור באל-אקצה. הכיבוש ואתה סופכם לאבדון והמקום הקדוש הזה יישאר אתר תרבותי ערבי אסלאמי בלבד".

במערכת הפוליטית הגיבו בחריפות רבה על הפרובוקציה. חברי הכנסת מימין ומשמאל תקפו את הפעולה העלולה להבעיר שוב את השטח הירושלמי שנרגע לאטו, והזכירו כי גטאס הוא בכלל נוצרי(!) וחבר במפלגה בעלת צביון אתאיסטי (בל"ד) – כך שמבחינתו אין כל משמעות דתית לעלייה להר, מלבד הרצון הלאומני להצית אש ולהעמיק את הסכסוך הדתי בין היהודים למוסלמים.

קרא עוד:
[postim]

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר במהלך דיון בוועדת הכספים: "חברי כנסת שמסתננים להר הבית כחלק מפרובוקציות, הם חברי כנסת בזויים בעיני שיוצרים הסתה, שאולי תוביל לרצח חפים מפשע. מדובר בהתרסה עלובה כלפי שלטון החוק מצד נבחר ציבור שאין לו זכות קיום כאיש ציבור מבלי הפרובוקציות שלו". יחד עם זאת ציין השר, "לאחר שיחלוף גל הטרור הנוכחי, אין לשלול מנבחרי ציבור את הזכות לעלות להר הבית, זה לא פחות מזכויות אחרות הנוגעות לחופש במדינת ישראל כמו חופש הפולחן וכדומה".

מהמשטרה נמסר, "הבוקר נכנס חבר הכנסת באסל גטאס מהרשימה המשותפת להר הבית. משטרת ישראל מיישמת את החלטות הממשלה בנוגע לה"ה ועושה הכול על מנת להבטיח שהמבקרים והמתפללים בהר הבית ישמרו על קדושת המקום ויתנהגו באופן מכובד ואחראי במרחב הציבורי הקדוש והרגיש. משטרת ירושלים תמשיך לפעול במקצועיות לשמירת הסטטוס קוו בהר הבית, הסדר הציבורי וביטחון המתפללים והמבקרים בו".