כ-100,000 בני אדם התכנסו הערב בכיכר רבין שבתל אביב, לציון 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין • הנשיא אובמה בנאום מוקלט: "כדור יכול לקחת את חייו של אדם, אבל הרוח שלו, החלום שלו על השלום, לעולם לא ימותו"

כמאה אלף איש השתתפו הערב בעצרת ענק לציון 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, שהתקיימה במקום הרצח – כיכר רבין (לשעבר כיכר מלכי ישראל) במרכז תל אביב.

בעצרת השתתפו בין השאר: נשיא המדינה, ראובן ריבלין; נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון; הנשיא לשעבר, שמעון פרס ואורחי כבוד נוספים.

את עיקר תשומת הלב תפס נאומו של הנשיא לשעבר קלינטון, שיחד עם רבין – אשר רקם עמו קשרים אישיים יוצאים מגדר הרגיל – הוביל את הסכם השלום עם ירדן ואת הסכמי אוסלו לשלום עם הפלסטינים. כזכור, "שלום, חבר" – מילותיו של קלינטון בעברית בסיום הלוויית רבין, התפרסמו באותה העת בכל העולם והפכו לסמל.

."שלום, חבר". ביל קלינטון נואם בעצרת

הנשיא האמריקני לשעבר סיפר, "כששאלתי את רבין מדוע הוא חתם על ההסכם, הוא אמר לי שני דברים: הראשון, שהוא לא מאמין שחתיכת אדמה בגדה המערבית מציעה יותר ביטחון מאשר טכנולוגיה מודרנית. השני, כי הוא לא רוצה לראות את ישראל מגיעה לצומת דרכים שבו היא נאלצת להכריע בין היותה יהודית לדמוקרטית".

קרא עוד:
[postim]

קלינטון סיפר על יחסיו האישיים עם ראש הממשלה המנוח: "תמיד כשהיה קורה אירוע קשה בישראל, הייתי מתקשר אליו והוא היה אומר לי, 'אנו נילחם בטרור כאילו אין משא ומתן ואז נישא וניתן כאילו אין טרור'. היום שנהרג היה כנראה הגרוע ביותר בכל שנות כהונתי כנשיא".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, גינה קודם לכן בתקיפות רבה את שיח השנאה הרווח בשולי המחנות הפוליטיים: "אנחנו מתייצבים כאן היום, יחד, מול הכוונת של אותו הרוצח, מול השנאה והמשטמה של שוליים קיצוניים ואלימים, כדי לומר: 'לא תוכלו לנו'. מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית לא תיפול קורבן על מזבח האלימות וההפחדה שלכם. למשתיקים, ולמאיימים, למניפי האגרופים הקפוצים, ליוצרי תמונות האס אס, למאיימים על חברי כנסת, שופטים, שרים וראשי הממשלה, אני רוצה לומר היום: 'אנחנו לא מפחדים'".

."אנחנו לא מפחדים מכם". ריבלין נושא דברים

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שיגר מוושינגטון נאום מוקלט ששודר על מסכי ענק בכיכר. אובמה אמר, "כדור יכול לקחת את חייו של אדם, אבל הרוח שלו, החלום שלו על השלום, לעולם לא ימותו".

אובמה התייחס לתהליך המדיני התקוע והכריז, "שלום הוא אפשרי אם שני הצדדים מוכנים לעשות פשרות ולקחת סיכונים למען הפתרון האמתי היחיד – שתי מדינות לשתי עמים. מדינה יהודית דמוקרטית שחייה לצדה של מדינה פלסטינית, עצמאית, נפרדת ובת קיימא. לא משנה כמה קשה התקופה ולא משנה כמה קשה הדרך – זהו חזון שאיננו יכולים לוותר עליו".

(צילומים: תומר נויברג ומרים אלסטר – פלאש 90)

.קהל הרבבות גודש את זירת הרצח
.כרזות של תנועות השמאל מתנוססות בעצרת
.הנשיא לשעבר שמעון פרס, ידידו ויריבו הוותיק של רבין בתוך מפלגת
העבודה, השתתף בעצרת אך לא נאם. פרס היה יו"ר המערך בין שתי
הקדנציות של רבין (1977-1992) ובעת הרצח היה שר החוץ ומ"מ רה"מ -
מה שהפך אותו לרה"מ בפועל עד לבחירות שהתקיימו שבעה חודשים
בדיוק לאחר מכן ובהן נוצח על ידי בנימין נתניהו