'חוק העמותות' יוצא לדרך: יגביל את פעילותם של ארגוני השמאל

המטרה: להגביל את ההתערבות הזרה בענייניה הפנימיים של ישראל • "זכותו של הציבור ושל נציגיו לדעת מי בוחש בקלחת" • החוק החדש והשנוי במחלוקת, מחייב את העמותות הממומנות על ידי מדינות זרות, לציין זאת בכל פרסום ציבורי ופנייה לנבחרי הציבור

שרת המשפטים, איילת שקד, תפרסם היום להערות הציבור את תזכיר התיקון לחוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, הידוע יותר בשמו 'חוק העמותות', או כפי שמעדיפים לקרוא לו בבית היהודי: 'חוק השקיפות'.

על פי החוק החדש, השנוי במחלוקת עזה בין הימין לשמאל בכנסת, עמותה אשר רוב מימונה מגיע מישויות מדינתיות זרות תחויב לציין זאת בפרסומים ובדו"חות שהיא עורכת לציבור ובפניות לנבחרי ועובדי הציבור. נציגי עמותה כזו הפועלים בשטח הכנסת, יחויבו לענוד תגי זיהוי בולטים, בדומה ללוביסטים המייצגים גופים עסקיים.

החוק קובע קנס בסך של 29,200 שקלים חדשים, על הפרה של כל אחד מהסעיפים האלו בפני עצמו.

בלשכתה של השרה שקד אומרים כי ארגונים חוץ ממשלתיים רבים מקבלים כיום תרומות משמעותיות מישויות מדיניות זרות (כלומר: מדינות או גופים הממומנים על ידי מדינות), באופן המשפיע לא פעם על מדיניותה של מדינת ישראל והמהווה התערבות בוטה בענייניה הפנימיים.

קרא עוד:
[postim]

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה היום, "התערבותן הבוטה של מדינות זרות בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל באמצעות כסף היא תופעה חסרת תקדים, בעלת היקף נרחב, אשר מפרה את כל הכללים והנורמות המקובלים ביחסים שבין מדינות הדמוקרטיות".

לדבריה, "תמיכה כספית של מדינות זרות בעמותות אשר פועלות במרחב הפנים ישראלי חותרת תחת ריבונותה וצביונה של מדינת ישראל ומערערת על סמכותה של הממשלה אשר נבחרה על ידי הציבור. כך למשל, ראינו כיצד דו"ח ועדת החקירה של האו"ם, אשר האשים את מדינת ישראל בפשעי מלחמה ובפגיעה מכוונת באזרחים במבצע 'צוק איתן' התבסס על עדויות מרכזיות של ארגונים חוץ-ממשלתיים ישראליים, כגון 'בצלם', 'שוברים שתיקה', 'עדאלה', ועוד.

"חוק השקיפות יהווה גדר מפני התערבויות בוטות של מדינות זרות בציבוריות הישראלית. הוא אינו פוגע בחופש הביטוי או בזכות לשוויון ותורם להגברת השקיפות. זכותו של הציבור ושל נציגיו לדעת מי בוחש בקלחת"' אומרת שקד.

יש לציין כי החוק החדש מכוון בעיקר כלפי 'הקרן החדשה לישראל' – הגוף העיקרי העומד מאחורי מימון פעילותן של עמותות שמאל רבות ומפורסמות, כמו גם ארגונים אנטי-חרדיים שונים. מטרתה המוצהרת של הקרן היא לשנות את פניה של המדינה ולחזק את הפן הדמוקרטי שלה על חשבון הזהות היהודית.

על פי פרסומים רשמיים, מאז היווסדה ב-1979, העניקה הקרן יותר מ-250 מיליון דולר(!) לכ-850 ארגונים שונים בארץ, בהם 'בצלם', 'האגודה לזכויות האזרח', 'יש דין', 'ישראל חופשית', 'מחסום ווטש', 'נוער כהלכה' (של עו"ד יואב ללום), 'נשות הכותל', 'עדאלה', 'שוברים שתיקה' ו'תג מאיר'. בין מממניה של הקרן עומדות מדינות רבות באירופה ואפילו זרועות של הממשל האמריקני.

(צילום אילוסטרציה: מרים אלסטר – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *