סטירה למדינה: שופטי בג"ץ החליטו לדחות את הסכם הפשרה בין המדינה למתנחלים, וקבעו שהמאחז יפונה עד 1 באוגוסט - ולא תוך שלוש שנים וחצי • העותרים: גם המדינה לא מעל החוק • תושבי מגרון: עלילת שווא

שופטי בג"ץ החליטו היום (א') לדחות את הסכם הפשרה בין המדינה לתושבי המאחז מגרון. נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, והשופטים מרים נאור וסלים ג'ובראן, קבעו כי המאחז יפונה עד 1 באוגוסט. בכך ביטל בית המשפט את הסכם הפשרה שאליו הגיעו המדינה והמתנחלים, לפיו יועתק המאחז תוך למעלה משלוש שנים לאדמות מדינה על גבעה סמוכה.

קרא עוד:

[postim]

שיקול הפגיעה בקניין הפרטי ובשלטון החוק מכריע

בעקבות ביטול הסכם הפשרה, החליטו השופטים להעניק למדינה ארכה עד לחודש אוגוסט, למרות שהפינוי היה אמור להתבצע בסוף חודש זה. השופטים אמנם קבעו בפסק הדין כי שיקול ההסכמה לפינוי בדרכי שלום הוא שיקול כבד משקל אך הוא אינו השיקול הבלעדי והמכריע, ומתווסף לו שיקולי הפגיעה בקניין הפרטי ובשלטון החוק.

לדברי השופטים, הרצון להתחשב במצוקת תושבי מגרון, "שאיננו מקילים בו ראש, אינו יכול להמשיך ולבוא על חשבונם של העותרים ועל חשבון אי אכיפת החוק". בפסק הדין הם ציינו: "הבענו כזכור משאלה כי תושבי מגרון יתעשתו ויקבלו על עצמם בהסכמה את חובתם שלא להצטייר כפורעי חוק. אנו חוזרים כיום על משאלה זו.

"עליהם לכבד בתום לב את ההחלטה"

"תושבי מגרון התייצבו לפנינו וביקשו כי ניעתר לבקשת המדינה להארכת מועד. כשם שהיו ודאי מכבדים החלטה המאריכה מועד, עליהם כעת לכבד בתום לב גם את ההחלטה הדוחה את הבקשה", קראו השופטים.

"החובה לקיים פסק דין אינה עניין של בחירה. מדובר במרכיב הכרחי של שלטון החוק אליו כפופים הכול כחלק מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"בג"ץ הבהיר שאף אחד לא מעל שלטון החוק"

פרקליטי העותרים, עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, בירכו על החלטת בית המשפט וציינו: "בג"ץ הבהיר היום לכלל רשויות השלטון שאף אחד, לא הממשלה ולא המתנחלים, נמצאים מעל החוק. חובת קיום פסקי דין של בתי המשפט היא בגדר מושכלות יסוד של המשטר הדמוקרטי וההחלטה מחזקת את חשיבותה של אכיפת החוק, לאחר שנדמה היה שהממשלה החליטה להתפרק מחובותיה בתחום זה. אנו קוראים לתושבי מגרון לפנות את המאחז בדרכי שלום".

"עלילת שווא"

תושבי המאחז, מצדם, ציינו בתגובתם כי מדובר בפסק דין קשה, "שראשיתו בעלילת שווא של 'הקרקע הפרטית' וסופו בגירוש אנשים החפצים שלום. אנו בטוחים כי ממשלת ישראל ונציגה השר בגין יידעו למצוא את הפתרון הראוי למצב שנוצר, בו ממשלה שולחת את אזרחיה הנאמנים להתיישב ונאלצת לגרשם בצו בג"ץ".