על רקע החלטת בג"ץ פנה ח"כ דני דנון לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר הכנסת ראובן ריבלין, בבקשה לכנס את הכנסת באופן מיוחד במהלך פגרת החורף ולהעביר את החוק להסדרת מאחזים, המכונה "חוק מגרון"

בשל פגרת הכנסת לא ניתן אמנם לדון במליאה בהצעות חוק פרטיות, אך דנון ויוזם ההצעה ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) כבר הודיעו כי יעשו שימוש באחד מסעיפי התקנון, ויגייסו 25 חתימות לטובת כינוס דיון חירום בנושא החלטת בג״ץ.

קרא עוד:

[postim]

בנוסף, דורש ח"כ דנון גם דיון מחודש בוועדת השרים לענייני חקיקה, שבעבר חסמה את ההצעה. אורלב הוסיף כי הממשלה יכולה להתיר לכנסת לדון במהלך הפגרה בהצעות חוק פרטיות בהליך מיוחד, והוסיף כי ידרוש ממנה לעשות כן.

"בג"ץ מנסה למנוע מהממשלה לממש את תפקידה", אמר דנון. "נעביר את הסדר מגרון באמצעות חקיקה ראשית ונבהיר לבית המשפט שהממשלה היא הריבון במדינת ישראל". לדבריו, נאספו מספר חתימות בדרך למכסה הנדרשת על מנת לכנס את הכנסת באופן מיוחד בפגרה. חוק ההסדרה קובע כי במקום לפנות יישובים בעלי ותק מסוים שנבנו באישור המדינה, יינתן פיצוי לתובעים אך היישובים לא ייהרסו.

"אין שום סיבה שבתקופת ממשלת הליכוד יהודים יפונו מביתם", הוסיף ח"כ דנון. "עלינו לממש את האחריות שניתנה לנו על ידי העם ולהנהיג את המדינה ואת ההתיישבות ביהודה ושומרון על פי ערכיהם של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין".

ח"כ אורלב הוסיף: "זכותם של אנשי מגרון לחגוג את חג החירות מתוך ידיעה ברורה כי ממשלת ישראל והכנסת לא תיתן להם להיות פליטים בארצם. יישוב ארץ ישראל אינו שאלה משפטית אלא לאומית וככזו היא צריכה להיות מוכרעת בכנסת ובממשלה. אישור חוק ההסדרה ייתן מענה צודק והומני לכל הצדדים".

יו"ר הכנסת ריבלין אמר, כי "יש להצטער על כך שהמשא ומתן נמשך זמן כה רב. כעת על הממשלה לגבש פתרון, אם בהעתקה למגורים זמניים ואם בדרך אחרת. החלטת בג"ץ לא סתמה את הגולל על ההסכם, שכן בית המשפט לא פסל את מתווה ההעתקה אלא רק הגביל את משך הזמן".

המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, אמר כי הוא מצר על פסיקת בג"ץ אבל מאמין שניתן יהיה להביא לשינוי ההחלטה – בין אם בהחלטת ממשלה ובין אם באמצעות דיון נוסף בנושא. "הגיע העת להשלים את חקיקת חוק המאחזים", הוסיף השר והדגיש כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה.