"אנשים ברחבי העולם מצפים ממנהיגיהם לנקוט בפעולה החלטית" אמר היום פטריק מזונאב, שגריר צרפת שתארח את ועידת האקלים העולמית 2015, וביטא את תחושת האין-אונים שאופפת אותנו לשינויי האקלים הקיצוניים • שגריר האיחוד האירופי אירח היום את נציגי המדינות שישתתפו בכינוס ואת השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שאמר כי "על הממשלות וראשי המגזר העסקי לקדם מעבר עולמי לכלכלה דלת-פחמן"

שינויי מזג האוויר החולפים להם לסירוגין בשמי ארצנו, בין שטפונות גשם לסופת אובך, בין שרב קיצוני לרוחות טרום-טורנדו, אינם נחלת ארץ ישראל בלבד, העולם כולו סובל משיבושי האקלים.

ההתחממות הגלובלית, אינה מתבטאת כפי שרבים חושבים, בעלייה של 2-3 מעלות בטמפרטורה בלבד. ההתחממות משנה את פני האקלים העולמי ומביאה לשינויים התכופים ולמצבי קיצון במזג האוויר, זו הסיבה שארה"ב המוטרדת מסופות ההוריקן שתכפו עליה בתדירותן ובעוצמתן, מקצה לנושא מיליארדי דולרים והנשיא אובמה הציב את הטיפול בהתחממות הגלובלית בראש מעייניו. ישראל והאיחוד האירופי התחייבו אף הן להמשיך ולחזק את שיתוף הפעולה ביניהם בתחום שינוי האקלים לקראת אימוץ הסכם אקלים עולמי חדש בפריז בדצמבר הקרוב.

שגריר האיחוד האירופי לארס פאבורג-אנדרסן אירח היום את השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ואת שגרירי המדינות החברות באיחוד לארוחת בוקר במעונו הרשמי, כדי לדון בהכנות לוועידת האקלים בפריז. "האיחוד האירופי היה השחקן הכלכלי המשמעותי הראשון שהגיש את תרומתו להסכם החדש במארס אחרון," אמר השגריר פאבורג-אנדרסן "- יעד מחייב של הפחתת לפחות 40% מפליטות גזי החממה עד שנת 2030, בהשוואה לרמות של 1990" .

השר גבאי הדגיש את ההזדמנות הכלכלית הגלומה במאמצים הגלובליים אל מול שינוי האקלים: "צמצום פליטות גזי חממה הוא מצב של win-win, לסביבה ולכלכלה, בישראל ובאיחוד האירופי. על ממשלות וראשי המגזר העסקי לעבוד יחד כדי להפחית פליטות, ולקדם מעבר עולמי לכלכלה דלת-פחמן. אנו מצפים להמשך שיתוף הפעולה הפורה שלנו עם האיחוד האירופי והמדינות החברות בו בעניין זה."

פטריק מזונאב, שגריר צרפת שמארחת את הוועידה, אמר: "ועידת פאריס תהיה הזדמנות היסטורית להאיץ את המעבר לכלכלה עולמית דלת-פחמן ועמידה בפני השפעות האקלים. אנשים ברחבי העולם מצפים ממנהיגיהם לאותת שהם מוכנים ורוצים לנקוט בפעולה החלטית כדי להתמודד עם שינוי האקלים. האיחוד האירופי והמדינות החברות בו מחויבים לתרום חלקם ולעבוד עם השותפים שלנו כדי להבטיח שועידת פריז תהיה הצלחה."

קרא עוד:
[postim]

כמעט כל מדינות העולם, כולל ישראל וכל 28 מדינות האיחוד האירופי, יתכנסו יחדיו בדצמבר 2015 בוועידת האקלים בפריז (COP21) על מנת לגבש הסכם אקלים גלובלי חדש.

האיחוד האירופי וישראל מחויבים להבטיח אימוץ של הסכם בינלאומי מחייב מבחינה משפטית, שאפתני והוגן, החל על כל המדינות, ואשר ביכולתו להגביל את עליית הטמפרטורה הממוצעת הגלובלית אל מתחת ל-2 מעלות צלזיוס ובכך למנוע שינוי אקלים מסוכן. בנוסף להפחתת פליטות גזי חממה, ההסכם החדש חייב גם להתייחס להסתגלות להשפעות שינויי האקלים ולגיוס והעברת מימון לפעולות אקלים.

האיחוד האירופי צפוי לעמוד ביעד שלו להפחתת פליטות ב-20% בשנת 2020 ואף יותר מכך. בין השנים 1990 ו-2013 צנחו הפליטות של האיחוד האירופי ב-19% ואילו התמ"ג גדל ב-45% באותה התקופה.

האיחוד האירופי והמדינות החברות בו הם מהתורמים העיקריים של מימון אקלים בינלאומי – בשנת 2013 לבדה הם תרמו 9.5 מיליארד יורו. הם ממשיכים להיות מחויבים להגדלת מימון האקלים כדי לתרום חלקם להשגת היעד של המדינות המפותחות לגייס במשותף 100 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2020 ממגוון רחב של מקורות ציבוריים ופרטיים.

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????שגריר האיחוד האירופי לארס פאבורג-אנדרסן מארח את השר להגנת 
הסביבה, אבי גבאי 

ישראל מתכוונת להשיג יעד לאומי של הפחתת פליטות גזי החממה לרמה של 7.7 טוֹנה לנפש בשנת 2030, המהווה ירידה של 26% ביחס לרמה של 10.4 טוֹנה לנפש בשנת 2005.

יעד ביניים של 8.8 טוֹנה לנפש נקבע לשנת 2025. היעד הלאומי כולל גם מטרות ספציפיות לשנת 2030 במגזרים שונים: צמצום צריכת החשמל בלפחות 17% בהשוואה לצריכה הצפויה בתרחיש עסקים כרגיל. לפחות 17% מצריכת החשמל תבוא ממקורות מתחדשים. צמצום הנסועה הפרטית ב-20% על ידי הסטת נוסעים לתחבורה ציבורית.

במשרד להגנת הסביבה אומרים כי ישראל נמצאת כעת בשלבים הסופיים של הכנת התכנית הלאומית להסתגלות וכי לישראל ניסיון עשיר בהתמודדות עם האתגרים הנובעים מהיותה מדינה צחיחה וצחיחה למחצה עם מחסור כרוני במים. בזמן שההשפעות של אירועי מזג אוויר קיצוניים מורגשות בכל העולם ובמדינות האיחוד האירופי, ישראל שואפת לחלוק את הידע והניסיון שלה בהסתגלות, במיוחד באמצעות מרכז הידע להיערכות לשינויי אקלים שהוקם על ידי המשרד להגנת הסביבה. המעבר ההכרחי לכלכלות דלות-פחמן ועמידות להשפעות שינוי האקלים בכל העולם, יוצר הזדמנויות גדולות לטכנולוגיות ישראליות וידע ישראלי וזהו עוד תחום שבו יש לקדם שיתוף פעולה ישראלי-אירופי.

(אילוסטרציה ראשי: מתניה טאוסיג – פלאש 90)