עיתונאים חרדיים שיגרו תלונות לגלי צה"ל, לפיהן דובר עיריית מודיעין עילית לא מגיב לפניותיהם. רזי ברקאי ניסה לעשות סדר ונתקל בדעה נחרצת: זכותה של העירייה שלא להגיב. מה דעתכם?

בתכנית האקטואליה 'מה בוער' עם רזי ברקאי בגלי צה"ל, לא מבינים כיצד עיריית מודיעין עילית לא מגיבה לפניות העיתונאים מהאתרים 'החרדים'.

הכתבת טל יחזקאלי אף העידה בשידור, כי לאחרונה הגיעו לגלי צה"ל מספר תלונות ומכתבים מאותם אתרים, על כך שהם לא מקבלים תגובות מעיריית מודיעין עילית, ושהדובר שלה אינו משתף איתם פעולה כלל.

לדבריה, לא מדובר רק בנושאים תורניים. "היחס הזה הגיע לשיאו באירוע לפני בערך חודש, אתה בטח זוכר רזי, כשילדה נסחפה בנחל שזרם באמצע העיר ומצאה את מותה שם. לטענת אתרים מסוימים, גם באירוע חמור זה סירבה העירייה להגיב".

בסטטוס בפייסבוק של כתב באחד האתרים, הוא כתב באותם ימים: "סוג של חוצפה, בשעה האחרונה ערכתי כתבה על הטרגדיה במודיעין שילדה בת 7 נהרגה, שלדעתי לעירייה יש חלק במחדל הזה וכשביקשתי תגובה מהעירייה הם ענו לי 'אנחנו לא מגיבים לאתרים חרדים'.

"אז אדוני ראש העיר גוטרמן וכל חבריך, אם אתם לא עונים לשאלות שלנו כנראה שיש לכם מה להסתיר, אני מבין שלשאלות של 'יתד נאמן' כן הייתה עונה אבל מה נעשה שלפי 'יתד' זה לא בעיה שלך, כנראה 'בהוראת גדולי ישראל'. בקיצור, תתבייש לך אדוני ראש העיר!! תענה תשובות לשאלות של הבוחרים שלך".

יחזקאלי הסבירה למראיין רזי ברקאי, כי הכתב החרדי הזכיר דווקא את יתד, משום שדובר העירייה יחיאל סבר, הוא גם כתב בכיר בעיתון הליטאי יתד נאמן.

ברקאי הופתע: "הוא מקבל משכורות גם מפה וגם משם?".

"בדיוק", השיבה הכתבת.

ועכשיו לפרשנות 'המקצועית' של גלי צה"ל: "חשוב לציין שיש מתח רב, כמעט מלחמה, בין העיתון יתד נאמן לבין האתרים החרדים – ולהפך. לאתרים של הציבור הכללי (כמו ynet ו-walla!) העירייה אכן מגיבה.

"לפני כשנתיים התחיל חרם רבני על האתרים החרדיים – החרם היה על האינטרנט כולו, אבל כמובן שהאתרים החרדיים הם אלה שסבלו יותר. החרם לא הצליח כל כך, אבל נראה שבמודיעין עילית הוא עדיין קורה".

יצוין כי בידיעה שהתפרסמה באתר גלי צה"ל, לא טרחו להוסיף תגובה של הצד המושמץ. סבר לא מוכן להתייחס לנושא? שלא יתייחס. רזי ברקאי בתכניתו, לעומת זאת, ביקש לשמוע גם את הצד השני.

"איך קוראים לדובר-העיתונאי", שאל ברקאי. "יחיאל סבר", ענתה יחזקאלי.

אנשי ההפקה העלו לשידור את איש יחסי הציבור בצלאל קאהן. עד שהצליחו, ברקאי סיפר אודות קורות חייו של המרואיין הבא. "בצלאל הוא גיסו של סבר. בעברו היה גם דובר העירייה וגם כתב העיתון יתד נאמן".

גם אתה היית גם כתב וגם דובר.

"נכון".

אני רואה שזה משפחתי אצלכם.

"זה נושא אחר לגמרי, לא קשור לדיון שלנו".

איך אתה יכול? אתה מקבל משכורת ממודיעין עילית…

"תלוי מה תפקידך בעיתון, אם אתה מכסה את אותו תחום, אתה בבעיה. אם לא, מה הבעיה?".

דובר של עירייה ועיתונאי בבת אחת…

"אני מכיר עובד במשרד ממשלתי שכתב בעיתון יומי מסוים, קיבל משכורת משני המקומות, היה ניגוד אינטרסים, ולא היתה לו שום בעיה".

מודיעין עילית ואתרי האינטרנט של הספרדים – מה היחסים ביניהם?

"אין לי מושג. אני לא עובד לא כאן ולא כאן. אם יש – זה ברמה הרכילותית, אבל אני לא מכיר. אני רוצה להתייחס לתוכן העקרוני של העניין: זכותו של כל גוף במדינה לא להגיב או לא להתייחס לאיזה כלי תקשורת שהוא לא חפץ ביקרו.

"לא משנה אם זה ידיעות אחרונות שנוהג לא להגיב על ידיעות שמתפרסמות אודותיו, אם זה יתד נאמן שבוחר לעתים לא להגיב לפניות עיתונאים, אם זה גוף ממשלתי או כל משרד אחר. זכותה של עיריית ירושלים לא להגיב לעיתון כל העיר, זכותו של כל גוף לנהל את מערך יחסי הציבור והדוברות שלו בצורה מקצועית, ואם הוא בוחר שלא להגיב לגוף כזה או אחר – זו זכותו המלאה".

אז מודיעין עילית זכאית לא לענות לעיתונאים שמפנים אליהם שאלות?

"נכון מאוד. אם הם החליטו שהם לא רוצים להגיב להם, וזו מדיניות, ואני מכיר הרבה רשויות שהיו להם יחסים עכורים – או לא עכורים – שהחליטו לא להגיב, בודאי שזו זכותם המלאה".

ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן והדובר יחיאל סבר (צילום פאשקעוויל)

בתמונה: ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן ודובר העירייה יחיאל סבר
צילום: עוזי ברק (באדיבות פאשקעוויל)