בליכוד מעוניינים לדחות את אישורו הסופי של חוק הגיוס החדש, בתואנה כי לא התקיים דיון רציני בפרטיו • ביהדות התורה מאיימים: "לא נצביע בעד התקציב ללא הצבעה על חוק הגיוס" • ההצבעות על תקציב המדינה ייערכו בכל מקרה בשבוע הבא

חילופי איומים בין נציגי המפלגות החרדיות לבין ראשי הקואליציה, בשל רצונם של אלו האחרונים להפריד את אישור התיקון לחוק הגיוס מאישור תקציב המדינה ולהעבירו בכנסת בשלב מאוחר יותר.

כזכור, בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה סוכם כי הליכי אישור חוק הגיוס החדש יוצמדו שלב אחר שלב להליכי אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים.

בשל לוח הזמנים הצפוף הסכימו הנציגים החרדים להצביע לפני כחודשיים בקריאה ראשונה בעד התקציב, לאחר שהבהירו כי לא יסכימו לדחייה נוספת. למרות זאת, תקציב המדינה לשנים 2015-2016 אמור לעלות להצבעה בכנסת בקריאה שנייה וקריאה שלישית כבר ביום רביעי הבא, אולם חוק הגיוס לא אושר אפילו בקריאה ראשונה.

קרא עוד:
[postim]

יו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי מהליכוד, אמר היום בוועדת הכנסת כי אינו יכול להתחייב למועד לקריאה שנייה שלישית לחוק הגיוס. לדבריו בכוונתו "לשכנע את מי שצריך ולקיים דיון רציני בנושא בוועדת חוץ וביטחון". עוד הוסיף כי "אין המטרה למרוח, אלא לקיים דיון רציני".

עמיתו לסיעה, יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן, אמר אף הוא: "נצביע כרגע רק על הנחת התיקון לחוק הגיוס בקריאה ראשונה בלבד. אם הממשלה תבקש, נביא להצבעה דיון נוסף".

מנגד, הבהירו נציגי יהדות התורה כי הסיעה לא תצביע בעד התקציב מבלי אישור סופי של חוק הגיוס. יו"ר הסיעה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, אמר: "לא תהיה קריאה שנייה ושלישית על התקציב ללא הצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק הגיוס". מאוחר יותר התבטאו גם שר הבריאות, יעקב ליצמן וסגן שר החינוך, מאיר פרוש, ברוח דומה.

(צילום ארכיון: הדס פרוש – פלאש 90)