לקראת השלב המכריע באישור התקציב: בממשלה חוששים מפיליבסטר

סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, אמר היום במליאת הכנסת: "זה אולי התקציב ה-15 שלי ויש בו משהו מיוחד מההיבט כלכלי והחברתי שלו ומכמות הרפורמות שיש בו. בעבודת חקיקה מפוארת הצליחו להביא תקציב יוצא מן הכלל" • ח"כ טרכטנברג: יש כאן קיצוץ רוחבי שעכשיו עלה ליותר מ-5%. קיצוץ רוחבי זה בריחה מהכרעות, בריחה מקביעת סדרי עדיפויות"

מליאת הכנסת סיימה את שלב הדיונים על תקציב המדינה. מחר תתכנס המליאה בשעה 14:45 לסיכום יו"ר ועדת הכספים, יו"ר האופוזיציה ושר האוצר, ולאחר מכן יחלו ההצבעות.

לאורך כל היום נימקו חברי הכנסת של האופוזיציה את ההסתייגויות הרבות שהגישו על התקציב. בפתח הדיון אמר ח"כ רועי פולקמן מכולנו: התקציב מביא אתו בשורה של ממש. יושבות כאן מפלגות שבזמן הבחירות הבטיחו לציבור הבוחרים שלהם את הדברים שאנו עומדים לקיים עם העברת התקציב, אך בכל זאת לצערי מצביעים נגד התקציב ונגד קיום ההבטחות שהם עצמם הבטיחו. גם חברי האופוזיציה יודעים שנגענו בנושאים ששנים פחדו לגעת בהם. יש עוד הרבה מה לעשות ורק התחלנו, אבל אני יכול לומר ביושר, מה שמשה כחלון וכולנו הבטיחה בבחירות מתקיים בתקציב הזה שמונח כאן לאישור".

מנגד, אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני: "שוב תקציב הביטחון עבר ב'חפיפניקיות', בקריצה אחת גדולה ובצורה לא תקינה. יש פער של 4 מיליארד ₪ בין התקציב שאושר לבין התקציב האמיתי, שמועברים מתחת לשולחן. כמה רעש היה על תרבות יהודית אבל זה בסך הכל 6 מיליון ₪, פרס שר הדתות זה 8 מיליון, אלה נכנסים יותר מ-500 פעם ב4 מיליארד האלה. התקציב הזה הוא תקציב פיקטיבי ומדומה שהאישור שלו הוא שערורייתי".

עמיתה לסיעה, ח"כ מנואל טרכטנברג, תקף במילים חריפות את התקציב הקרב ובא: "מה יש בתקציב? אז קודם כל, יש הסכמים קואליציוניים נדיבים ביותר, שהם סקטוריאליים ברובם – ארבעה וחצי מיליארד שקל. רבותיי, התופעה הזאת של הסכמים קואליציוניים סקטוריאליים זאת תופעה שדי ייחודית למדינת ישראל, והיא תופעה בזויה שפוגעת לא רק בזמינות של תקציב למטרות חברתיות ראויות, אלא גם פוגעת באמון הציבור, בתהליך התקצוב ובמערכת הפוליטית כולה.

קרא עוד:
[postim]

"מה עוד יש בתקציב? יש קיצוץ רוחבי שעכשיו עלה ליותר מ-5%. אני לא זוכר, ואני מעורב בתקציב המדינה כבר עשור – לא זוכר קיצוץ רוחבי כל כך עמוק שלא בתקופה של משבר כללי כמו ב-2001, 2002. וכל זאת למה? כדי לממן את אותם הסכמים קואליציוניים. רבותיי, קיצוץ רוחבי זה בריחה מהכרעות, בריחה מקביעת סדרי עדיפויות".

.נגד הכספים הקואליציוניים. ח"כ טרכטנברג

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת הציג גם הוא את התנגדותו ואמר כי יש שתי קבוצות שנשארו מאחור: "הפריפריה נשארה מאחור, הציבור הערבי נשאר מאחור. בפריפריה הפגינו על כך שתהיינה הטבות מס על בסיס של קריטריונים אחידים ושוויוניים כפי שהוסכם אפילו כאן בכנסת בוועדת הכספים, מהלך שמי שבלם אותו הוא ראש הממשלה. והוא בלם אותו פעם אחת כדי לקדם העדפה פסולה ליקיריו ההתנחלויות, ופעם שנייה, כדי לקדם אינטרסים פוליטיים של מפלגתו הליכוד".

סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, אמר בסוף הדיון: "זה אולי התקציב ה-15 שלי ויש בו משהו מיוחד מההיבט כלכלי והחברתי שלו ומכמות הרפורמות שיש בו. בעבודת חקיקה מפוארת הצליחו להביא תקציב יוצא מן הכלל. כדי לשמור על שקיפות מקסימלית לפני ההצבעות אני מבקש למסור שמעבר להסכמים הקואליציוניים שנחתמו, אין הסכמים נוספים בכתב על התקציב".

(צילומי ארכיון: קובי גדעון והדס פרוש – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן