מומחים: "סבירות גבוהה לרעידת אדמה עוצמתית בישראל בעשור הקרוב"

על פי התחזיות שהוצגו בדיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, כשליש מהמבנים בישראל אינם ערוכים לרעידות אדמה ותוכנית תמ"א 38 שנועדה לחזק את המבנים אינה ממלאת את ייעודה • יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "נמשיך לעקוב אחר ההיערכות של הגורמים השונים בתקווה שלא נידרש לכך ותרחיש של רעידת אדמה לא יתממש"

 • אתה יכול להיות בעלים של פרויקט נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

 • אבא אמר לי 'לילה טוב' ומאז לא ראיתי אותו יותר.

  תוכן מקודם

 • סובלים מכפייתיות? זה שווה לכם הרבה כסף

  תוכן מקודם

 • השכנים בחירם: מדובר בטרגדיה מתגלגלת שחייבים לעצור

  תוכן מקודם

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, בראשות ח"כ אורי מקלב, התכנסה היום לדיון בהיערכות ישראל לרעידות אדמה ושמעה מפי הגורמים המקצועיים במכון הגיאולוגי כי מבחינה סטטיסטית, קיים סיכוי גבוה להתרחשותה של רעידת אדמה חזקה בעוצמה גבוהה בישראל, בתוך כעשור.

"לפי הסטטיסטיקה, רעידת אדמה לאורך בקע ים המלח מתרחשת אחת ל-80 עד 100 שנים. הפעם האחרונה שהייתה רעידה משמעותית הייתה לפני כ-90 שנה", הסביר ד"ר גידי בר מהמכון הגיאולוגי, אשר סיפר לחברי הכנסת על בניית מערכת התראה לציבור מפני רעידות אדמה.

בישיבה השתתפו יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לטיפול ברעידות אדמה, נציגי משרדי הממשלה השונים, רשויות מקומיות, רשויות החירום והביטחון וחברי כנסת.

היו"ר מקלב ציין כי "תמ"א 38 הפכה לתוכנית כלכלית שאולי יכולה לסייע לפתרון מצוקת הדיור, אך היא אינה ממלאת את ייעודה לחיזוק מבני מגורים – משום שבפריפריה יישום התוכנית אינו כלכלי ליזמים והמבנים אינם מחוזקים". הוא הוסיף כי לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה יתרונות נוספים, כך שהצורך בכך גדול יותר.

קרא עוד:
[postim]

עמיתו לסיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, הציע כי במקומות שבהן יישום תמ"א 38 אינה כדאית ליזמים, על חברות השיכון הממשלתיות לחזק את המבנים וליישם את התוכנית – כאשר את הפער שבין ההכנסות להוצאות תממן הממשלה. "כך ייצא ששני הצדדים – גם התושבים וגם המדינה – ייהנו מחיזוק המבנים", הסביר.

לדברי רונית מזר, מנהלת אגף תכנון ארצי במנהל התכנון, עד היום יושמו כ-1,900 פרויקטים של תמ"א 38 ובסך הכול חוזקו כשמונת אלפים דירות ונבנה מספר דומה של דירות חדשות. עוד עדכנה כי מנהל התכנון פועל להרחבת פתרונות לחיזוק מבנים שאינם למגורים כמו בתי מלון וכדומה.

את הדיון סיכם יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, שאמר כי "מחובת ההשתדלות עלינו לוודא כי המערכות מוכנות להתמודדות עם תרחיש של רעידת אדמה. נושא ההיערכות לרעידות אדמה הוא רחב וכולל עשרות רבות של גורמים, ועל כן ועדת המדע והטכנולוגיה תמשיך לעקוב אחר ההיערכות של הגורמים השונים".

(צילום אילוסטרציה: יוסי זליגר – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell