ארצות הברית מעוניינת שישראל תעביר לפלסטינים שטחים, תאשר להם בנייה חדשה בשטחי C ותפתח מחדש את מוסדותיהם במזרח ירושלים • ראש הממשלה למזכיר המדינה: לא תהיה בנייה פלסטינית ללא הכרה בינלאומית בגושי ההתיישבות

שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, נפגש היום בירושלים לשיחה ממושכת עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושוחח עמו על ההסלמה בסכסוך הישראלי-פלסטיני ועל דרכים להתקדם בבניית האמון בין הממשלה לרשות הפלסטינית.

קרי אמר לנתניהו כי כדי להתקדם, ישראל צריכה לעמוד בהתחייבויותיה שנכתבו בהסכמי אוסלו. הדרישה העיקרית הייתה העברת שטחים ביהודה ושומרון ממעמד C (שליטה ישראלית מלאה) למעמד B (שליטה אזרחית פלסטינית וביטחונית ישראלית).

צעדים נוספים עליהם דובר, הם מתן אישורים לבניית פרויקטים פלסטיניים חדשים בשטחי C ופתיחת מוסדות פלסטיניים במזרח ירושלים, כמו ה'אוריינט האוס', שנסגר בידי ישראל בתחילת האינתיפאדה השנייה.

גורמים המעורבים בפרטי השיחה מסרו כי ראש הממשלה השיב למזכיר המדינה שהוא לא יכול לבצע צעדים אלו, מחשש לשלמות הקואליציה וכי בנייה פלסטינית חדשה תאושר בכל מקרה רק בתמורה להכרה בינלאומית בחוקיות הבנייה הישראלית בגושי ההתיישבות. קרי חזר ואמר כי ללא התקדמות מדינית, תתקשה ארצות הברית להמשיך להגן על ישראל בפורומים בינלאומיים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAסמל השלטון הפלסטיני במזרח ירושלים. ה'אוריינט האוס' (ויקיפדיה)

למרות תשובתו המסתייגת של נתניהו, בחדשות 2 דווח הערב כי במנהל האזרחי שוקלים העברת שטחים בגודל של כ-10,000 דונם לידי הרשות הפלסטינית. מדובר באדמות מדינה וקרקעות פלסטיניות פרטיות הגובלות בשטחי A ו-B.

קרא עוד:
[postim]

על פי הדיווח, התכנית גובשה תחת הכותרת "עיבוי שטחי הרשות הפלסטינית", והיא נבחנת כצעד אפשרי, במסגרת מחוות בונות אמון בין ישראל לפלסטינים – מול התחייבויות למחוות נגדיות של הפלסטינים ואף ארצות הברית כלפי ישראל.

כפי שנתניהו חזה, הדיבורים על המחוות כבר מערערים את יציבות הקואליציה. שר החקלאות אורי אריאל מ'הבית היהודי' הגיב הערב: "שוב דווח כי נשקלת 'מחווה' להעברת שטחים לרש"פ. אי לכך, אהיה חד וברור: במידה ונתניהו יבצע זאת – הקואליציה הנוכחית תתפרק", הצהיר.

(צילום התמונה הראשית: חיים צח – לע"מ)