תקציר אירועי וחדשות השבת בארץ ובעולם: בנהריה נדקר שוטר מג"ב בידי נער ערבי; הרקע נבדק • נשיא טורקיה מראה סימני התקפלות בפני רוסיה • חוליית דאעש בפריז תכננה פיגועים נוספים נגד יהודים • רבבת בני אדם הפגינו באום אל-פאחם בעד הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית • טראמפ וקרסון צונחים בסקרים, אך המועמדים ה'רציניים' לא מתרוממים

בנהריה נדקר שוטר מג"ב בידי נער ערבי; הרקע נבדק: האירוע התרחש בליל שבת בשדרות הגעתון בעיר, בסמוך לתחנה המרכזית, בעת שהשוטר היה בדרכו לביתו. הדוקר, קטין בן 16 מאבו-סנאן, התנפל על הלוחם בדקירות סכין ופצע אותו באורח קל עד בינוני. הוא הצליח להימלט מהשוטר הפצוע ומאדם נוסף שניסו להשתלט עליו ונתפס לאחר סריקות. הנדקר הוא ערבי-נוצרי תושב פסוטה והרקע למעשה עדיין לא ברור. הדוקר מכחיש כי מדובר בפיגוע ולדבריו, קודם לדקירה התחולל ביניהם ויכוח.

נשיא טורקיה מראה סימני התקפלות בפני רוסיה: תקרית הפלת המטוס הרוסי בידי חיל האוויר הטורקי, שהתרחשה ביום שלישי האחרון, הגיע בערב שבת לשיא חדש של חלופת האשמות ואיומים הדדיים בין נשיאי רוסיה וטורקיה. למרות זאת, בשבת ניסה ארדואן להרגיע את המתיחות ואמר בנאום שנשא בפני תומכיו, "המקרה העציב אותי מאוד. הלוואי שזה לא היה קורה, אבל לרוע המזל זה קרה. אני מקווה שזה לא יקרה שוב". פוטין מצדו עדיין דורש התנצלות רשמית והעמדה לדין של האחראים למעשה.

חוליית דאעש בפריז תכננה פיגועים נוספים נגד יהודים: מחקירת מתקפת הטרור שהתרחשה לפני שבועיים בבירת צרפת, מתברר כי 'המוח' שמאחורי הפיגועים, עבדל אל-חמיד אבעוד, תכנן סדרת פיגועים נוספת נגד מוסדות יהודיים ומרכזי חינוך ותחבורה במדינה. "אנחנו נעשה נזק גדול עוד יותר, בעיקר ליהודים, ונשבש את פעילות בתי הספר והתחבורה בעיר", כתב המחבל לעמיתתו מיד לאחר המתקפה בה נרצחו 132 בני אדם בפריז. השניים חוסלו כחמישה ימים לאחר מכן בפשיטה של כוחות הביטחון בפרבר סן-דני בעיר.

רבבת בני אדם הפגינו באום אל-פאחם בעד הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית: מדובר במפגן כוח ראשון של תומכי התנועה, אשר הוצאה בשבוע שעבר אל מחוץ לחוק באשמה של עידוד טרור והפצת הסתה נגד יהודים. ההפגנה אורגנה בידי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, בראשות ח"כ לשעבר מוחמד בארכה והשתתפו בה אף חברי כנסת מה'רשימה המשותפת'. הנואם המרכזי היה יו"ר הפלג הצפוני, השיח' ראאד סלאח. המפגינים כינו את החלטת הקבינט "פסולה" והכריזו כי לא יאפשרו "לפסול ולבודד אף אחד מהמרכיבים הפוליטיים שלנו".

טראמפ וקרסון צונחים בסקרים, אך המועמדים ה'רציניים' לא מתרוממים: המיליארדר דונלד טראמפ איבד בתוך פחות משבוע כמעט 30% מכוחו בסקרים לקראת ההתמודדות לתפקיד מועמד המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות ארצות הברית. בסקר של רויטרס צנח המועמד התימהוני מ-43% ביום ראשון ל-31% ביום שני. המועמד השני בדירוג, מנתח המוח בן קרסון, נמצא אף הוא בירידה מתמדת והשיג רק 15%. במקום השלישי הסנאטורים מרקו רוביו וטד קרוז עם 8% כל אחד ואילו ג'ב בוש מדשדש מאחור עם 7% בלבד.