שגריר האיחוד האירופי בישראל: "שמענו על ההחלטה בתקשורת; לא ברור לנו מה זה אומר מבחינה מעשית" • הצעד החריף בא חודשים ספורים בלבד לאחר ביקורה של שרת החוץ האירופית בארץ ואמירתה כי האיחוד מעוניין "לשחק תפקיד מרכזי יותר בתהליך השלום"

נתניהו הורה למשרד החוץ לקיים הערכה מחדש לגבי מעורבות מוסדות האיחוד האירופי בכל הקשור לתהליך המדיני עם הפלסטינים. עד להשלמת תהליך ההערכה מחדש, הורה ראש הממשלה להשעות את המגעים המדיניים עם מוסדות האיחוד האירופי ונציגיו בעניין זה.

הנחיה זו התקבלה בעקבות החלטת האיחוד האירופי על סימון מוצרי ההתנחלויות המיובאים למדינות החברות בו. בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי ישראל תמשיך לקיים מגעים מדיניים עם מדינות אינדיבידואליות באירופה כגון גרמניה, בריטניה וצרפת – אך לא עם מוסדות האיחוד האירופי ועם נציגת קשרי החוץ שלו, פדריקה מוגריני.

מדובר בהחלטה תקדימית ולא פחות מנועזת. למרות שלמעשה לא קיים כל תהליך מדיני מול הפלסטינים ולכן לא ברור אלו "מגעים" בדיוק יושעו מעתה, במטה הנציבות האירופית בבריסל רואים את ההחלטה בעין רעה וסביר להניח שהיא תיתקל בצעדי תגובה דיפלומטיים.

קרא עוד:
[postim]

לארס פאבורג אנדרסן, שגריר האיחוד האירופי בישראל, אמר הערב בתגובה כי הוא וצוותו לא קיבלו כל הודעה רשמית בעניין ממשלת ישראל וכי הם שמעו על החלטת נתניהו בתקשורת בלבד. "לא ברור לנו מה זה אומר מבחינה מעשית", הוסיף השגריר.

בסיוון אשתקד ביקרה בישראל הנציגה העליונה לענייני חוץ וביטחון של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני. היא אמרה כי האיחוד "מוכן ורוצה לשחק תפקיד מרכזי יותר בהשקתו של תהליך השלום, שיהיה על בסיס פתרון של שתי המדינות” והוסיפה, “דבר אחד ברור לכולם באזור, המשך הסטטוס קוו הוא לא אופציה”.

דיפלומטים באיחוד האירופי העריכו אז כי מוגריני זיהתה הזדמנות להשפעה אירופית על תהליך השלום, לאחר כישלונו של ממשל אובמה במשא והמתן שקידם בין ישראל לפלסטינים, בהובלת מזכיר המדינה ג’ון קרי.