תקציר אירועי וחדשות השבת בארץ ובעולם: ארגון 'המדינה האסלאמית' נטל אחריות על הטבח בקליפורניה • שרת החוץ של שבדיה מאשימה את ישראל ב"הרג ללא משפט" • סוכל ניסיון פיגוע במערת המכפלה • ישראלי נעצר בטורקיה בחשד לסחר באיברים • יוסי שריד, ממנהיגי השמאל בעבר, הלך לעולמו

ארגון 'המדינה האסלאמית' נטל אחריות על הטבח בקליפורניה: תחנת הרדיו 'אל-ביאן', המזוהה עם הארגון, הודיעה כי בני הזוג סייד פארוק וטשפין מאליק שביצעו את הפיגוע הרצחני הם "שניים מלוחמינו ואנו מבקשים מא-ללה שיקבל אותם כשאהידים". במסע הרצח ביום רביעי בעיר סאן-ברנרדינו שבדרום קליפורניה, נרצחו כזכור 14 בני אדם ו-17 נוספים נפצעו.

שרת החוץ של שבדיה מאשימה את ישראל ב"הרג ללא משפט": השרה מרגוט וולסטרום אמרה במהלך דיון בפרלמנט בשטוקהולם כי למרות שפיגועי הדקירה נגד ישראלים הם" דבר נורא", בכל זאת "התגובה לא צריכה להיות הוצאה להורג ללא משפט או תגובה לא פרופורציונלית". זוהי הפעם השנייה בתוך כשבועיים וחצי בה גורמת השרה לתקרית דיפלומטית עם ישראל, לאחר שאת הפיגועים בפריז קישרה לתסכול הפלסטיני. "דברי השרה מזעזעים בחוצפתם", נמסר אז ממשרד החוץ בירושלים.

סוכל ניסיון פיגוע במערת המכפלה: פלסטינית בת 18 הגיעה היום אחר הצהריים ל'חסם צלבנית' הסמוך למערה, כשבידה היא מחזיקה בסכין שלופה. כוח מג"ב והמשטרה המוצב במקום עצר אותה ללא שימוש בירי. מחבלים חמושים בסכינים נעצרו במהלך השבת גם ליד מושב נטע שבדרום הר חברון, ליד הכפר הפלסטיני בית עווא הסמוך לחברון ובצומת כיכר החטיבה, ליד הר ברכה.

ישראלי נעצר בטורקיה בחשד לסחר באיברים: בוריס וולפמן (31), נעצר אמש באיסטנבול בחשד שניסה לכונן במדינה רשת לסחר בלתי חוקי באיבריהם של פליטים מסוריה. על פי הרשויות המקומיות, הוא כבר יצר קשר עם כמה פליטים סורים בניסיון לרכוש מהם איברי גוף והחל בסידורים עם כמה בתי חולים קטנים, שם תוכננו הניתוחים להתבצע. נגד וולפמן הוגש בישראל לפני מספר חודשים כתב אישום בגין עיסוקו המגונה בין השנים 2008-2014 ברחבי העולם, אך הוא הצליח להימלט מהארץ ברגע האחרון. כעת הוא יוסגר ככל הנראה לישראל.

יוסי שריד, ממנהיגי השמאל בעבר, הלך לעולמו: השר וחבר הכנסת לשעבר נפטר מדום לב בביתו בתל אביב והוא בן 75 שנה. בין תפקידיו הפוליטיים כיהן כשר החינוך, כיו"ר מרצ וכראש האופוזיציה ושימש כחבר הכנסת במשך 32 שנים רצופות. בשנת 2003 התפטר מיוזמתו מראשות מרצ ונשאר לכהן בכנסת 3 שנים נוספות. הוא התפרסם מאוד במאבקיו בחרדים ובדת ואף נגד היציאה למלחמת לבנון הראשונה.