ב'פורום סבן' בוושינגטון הציג יו"ר 'יש עתיד' את חזונו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני וקבע כי יש להיפרד לחלוטין מהאוכלוסייה הפלסטינית, במסגרת הסדר אזורי כולל • בכירים אמריקנים השיבו לו: אין לכך שום היתכנות, משום שהסעודים לא יישבו בוועידה עם ישראל

טרנד התכניות המדיניות צובר תאוצה לאחרונה, דווקא בעת בה משא ומתן להקמת מדינה פלסטינית נראה רחוק כפי שלא נראה מעולם.

לאחר חברי הכנסת חיליק בר, עמיר פרץ ועומר בר-לב מהמחנה הציוני, שהציגו שורה של תכניות מדיניות בשבוע שעבר, הגיע תורו של שר האוצר לשעבר ויו"ר מפלגת 'יש עתיד', חבר הכנסת יאיר לפיד. לפיד הציג את הקווים הכלליים של תכניתו ב'פורום סבן' המתקיים בוושינגטון, בדיון שכותרתו "איך להחזיר את הסדר למזרח התיכון".

"אנחנו צריכים להתחיל מהלך שמטרתו לחתור להסדר אזורי שיאפשר לנו להוציא את הפלשתינים מחיינו", אמר לפיד בפני המשתתפים הרבים, בהם בכירים בעבר ובהווה בממשל האמריקני. הוא פנה בקריאה לקובעי המדיניות בארה"ב לאמץ את תכניתו, כדי להביא להיפרדות מהפלסטינים וכדי לייצר חזית אזורית נגד המלחמה העולמית בטרור.

קרא עוד:
[postim]

לפיד הבהיר כי הוא "לא מדבר על הריסת חומות עם הפלסטינים אלא על בניית חומות גבוהות יותר. חיכינו 40 שנה לעיתוי הנכון לקדם שלום עם הפלסטינים – מספיק. צריך לעשות זאת עכשיו. הגיע הזמן". בתשובה לשאלה שביקשה ממנו להתמקד מעט יותר בפתרון עצמו, אמר כי הוא "מבין שצריך לשרטט גבול, אבל לא רוצה לדון על כך בפומבי. כן, יש לנו מפות"..

תקרית משעשעת למדי נרשמה כשבמסגרת חזונו לוועדיה אזורית, נקב בשמו של הנסיך הסעודי נאיף וציין כי הוא "צעיר, בן 30 בלבד". עיתונאי ה'ניו יורק טיימס' תומאס פרידמן מיהר לתקן אותו שנאיף בן 52 ולפיד הגיב: "כן כן, 52. גם צעיר"…

פרידמן אף שמט את אבן היסוד מתחת לתכנית וקבע כי אין שום היתכנות לכינונה של ועידה אזורית עם המדינות הסוניות המתונות, משום שערב הסעודית לא תשב עם ישראל סביב שולחן דיונים אחד. לדברים הצטרף במרומז גם סטיב האדלי, מי ששימש כיועץ לביטחון לאומי בממשלו של ג'ורג' וו. בוש.

(צילום ארכיון: מרים אלסטר – פלאש 90)