נשיא אוקראינה הכריז על אירוע לאומי ביום השנה ה-75 לרצח באבי יאר

"היסטוריה של הישגים עצומים וגם טרגדיה עצומה" הגדיר ראש הממשלה את העבר המשותף עם אוקראינה • הנשיא פורושנקו הזמין את נתניהו להשתתף בציון האירוע בבאבי יאר "אני מעוניין בהשתתפות ישראלית בדרג הגבוה ביותר" • עוד סוכם על הרחבת הסחר בין המדינות, אל מעבר להיקף הנוכחי העומד על כמיליארד דולרים בשנה

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו המבקר בישראל, נועד היום בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובישר לו על הקמת ועדה מיוחדת לארגון ההנצחה של זוועות השואה והרצח הטרגי בבאבי יאר.

האירוע ייערך בסוף שנת תשע"ו (כ"ו אלול- 29 בספטמבר 2016), לציון יום השנה ה-75 לרצח באבי יאר, אז הובלו במשך היומיים שקדמו ליום הכיפורים תש"ב, למעלה משלושים אלף מיהודי האזור אשר נרצחו באכזריות בידי הנאצים ועוזריהם.

הנשיא פורושנקו הדגיש כי הוא מזמין את ראש הממשלה לציון האירוע כדי להזכיר את לעולם כולו את חשיבות הנצחת השואה והטרגדיה של באבי יאר למען הדורות הבאים. "אני מעוניין בהשתתפות ישראלית בדרג הגבוה ביותר בהנצחת אירוע זה, וכולי ציפייה לראותך בשעה זאת" אמר פורושנקו.

נתניהו השיב לפורושנקו כי הוא מסכים לציין את יום השנה ה-75 לטבח היהודים בבאבי-יאר, "אני חושב שבאמצעות לימוד לקחי העבר, אנו מבטיחים עתיד טוב יותר". ראש הממשלה ביקש לשבח את הנשיא באופן אישי על עמדתו הנחרצת נגד גזענות ואנטישמיות. "יש לכך משמעות מיוחדת עבורנו באופן עקרוני אבל גם ביחס לקהילה הגדולה שחיה באוקראינה, ושאנו חשים כלפיה חום והערכה מיוחדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו בירושלים. Petro Poroshenko. צילום - קובי גדעון  לעמ 4

ראש הממשלה אמר לנשיא האוקראיני כי "ההיסטוריות של העם היהודי והעם האוקראיני שזורות זו בזו במשך למעלה מאלף שנה. זאת היסטוריה של הישגים עצומים וגם טרגדיה עצומה". נתניהו הזכיר כי "כמה מהרבנים הגדולים ביותר שלנו נולדו באוקראינה, לרבות רבי נחמן מברסלב והרב מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ', שהייתה לי זכות גדולה להכירו באופן אישי, היו לי שיחות רבות איתו…"

קרא עוד:
[postim]

הקשרים התיירותיים בין ישראל לאוקראינה פורחים בעיקר סביב ראש השנה אך גם בכל השנה יוצאות משלחות רבות של קהילות הקודש התרים אחר קברי אבותיהם ורבותיהם במשעולי אוקראינה רבתי. בשנים האחרונות נרשמה החלטה הדדית בין הממשלות על ביטול הצורך בוויזות, מה שהוביל לזינוק בתיירות.

בביוקרו היום, אמר נשיא אוקראינה כי הוא מעוניין מאוד בהתקדמות לקראת יצירת הסכם סחר חופשי בין ישראל ואוקראינה כיוון שזאת הדרך היחידה ליצור כלכלה תחרותית, להתגבר על משברים ולהסיר חסמים לסחר בילטראלי. "היקף הסחר בין אוקראינה וישראל עולה על מיליארד דולר בשנה, ואנו רוצים להגביר את התהליך ולנצל את ההזדמנות הייחודית שיש לנו החל מה-1 בינואר להעמקת הסכם הסחר החופשי עם האיחוד האירופי. אני חושב שזה פוטנציאל ייחודי למערכת היחסים הדו-צדדית והרב צדדית בינינו. אנו מייחסים חשיבות מיוחדת לפיתוח יחסים עם ישראל בתחום ההי-טק, מאחר וישראל היא מנהיגה עולמית מוכרת בתחום ההי-טק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו בירושלים. Petro Poroshenko. צילום - קובי גדעון  לעמ

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן