שני בני דודים ערבים יצאו לתורכיה בדרכם לסייע לדאעש בסוריה אך בעקבות סיפורי הזוועה מהקרבות חזרו בהם ושבו להפיץ טרור בישראל • בחודשים האחרונים שמו עיניהם על מחלף גולני העמוס חיילים ותכננו לבצע במקום פיגוע ירי המוני היל"ת

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר צפון במשטרת ישראל, נעצרו לפני כחודש שני צעירים, תושבי איזור נצרת פעילי דאעש.

העצורים הינם שני בני דודים, האחד מוחמד עומר בדר חסן, כבן 20, תושב רינה, ואחמד טלאל אחמד סעאידה, כבן 23, תושב אום אל גנם. מחקירתם בשב"כ עולה כי במהלך מאי 2015 יצאו יחד לתורכיה, כאשר בכוונתם היה להיכנס לסוריה ולהתגייס לכוחות דאעש הלוחמים בזירה. טרם יציאתם לתורכיה עמד סאעידה בקשר עם פעילי דאעש בסוריה ותורכיה, במסגרת קשר זה קיבל הכוונה וסיוע בתיאום המעבר לסוריה בחסות דאעש.

לאחר נחיתתם בתורכיה, הגיעו השניים לעיר גבול בין תורכיה וסוריה ונפגשו עם מבריח גבול מטעם דאעש, אשר היה אמור לתאם את כניסתם לסוריה. בעת שהמתינו בקרבת הגבול הסורי, פגשו השניים משפחות של פליטים סורים אשר נמלטו מאימת דאעש. בעקבות סיפורי הזוועה ששמעו והפצרות בני משפחתם לחזור לישראל, נמלכו השניים בדעתם והחליטו שלא להיכנס לסוריה.

מאז חזרתם לישראל המשיכו השניים להיחשף לתכנים אידיאולוגיים קיצוניים של דאעש, ברשת האינטרנט ועל-ידי שיחות עם תומכי דאעש נוספים בישראל. השניים המשיכו לשקול יציאה ללחימה במסגרת ארגון דאעש ומוחמד חסן אף עמד בקשר עם פעיל הארגון מעיראק.

כמו כן, ותוך כדי תהליך ההקצנה שעברו בחודשים האחרונים בהשראת דאעש, החלו השניים לגבש כוונה לבצע פיגוע בישראל, ובכלל זה העלו את מחלף גולני כנקודה מועדפת לביצוע הפיגוע, לאור ריכוז גבוה של חיילים שם. כחלק מכוונה זו, פנה סאעידה לאדם אחר וביקש לרכוש נשק.

קרא עוד:
[postim]

בשב"כ אומרים כי התובנה שהתגבשה על ידי העצורים, לפיה אידיאולוגיית דאעש מחייבת אותם לבצע פיגוע ירי כנגד יהודים בתוך תחומי המדינה, ממחישה את הסיכון הרב הנשקף כתוצאה מצירוף בין אידיאולוגיה קיצונית לבין נגישות גבוהה לאמל"ח לא חוקי, וכל זאת תוך פרק זמן קצר.

כידוע, ארגון דאעש הוכרז בישראל כהתאחדות בלתי מותרת על ידי שר הביטחון, וכארגון טרור על ידי ממשלת ישראל. הבוקר הוגשו על ידי פרקליטות מחוז צפון כתבי אישום חמורים כנגד השניים לבית המשפט המחוזי בנצרת, בחשד לעבירות של מגע עם סוכן חוץ, ניסיון ליציאה למדינת אויב וקשירת קשר לביצוע פשע, תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת. כנגד אחמד סעאידה יוחסו בנוסף גם עבירות נשק.

20151224002817

20151224002843