ראש העיר, ניר ברקת, תובע ממשרד האוצר תוספת תקציבית של לא פחות מ-400 מיליוני שקלים לשנת 2016, כדי "לאפשר את המשך מגמות הצמיחה בהם החלה ירושלים ואת חיזוק העסקים בה" • מדובר בהמשך המאבק הפומבי בין ברקת לשר האוצר כחלון ולשר לענייני ירושלים, זאב אלקין

"בעקבות העדר הסיוע של משרד האוצר לירושלים: ברקת הנחה את הדרג המקצועי בעירייה להיערך לפיטורי מאות עובדי ניקיון, קיצוץ האבטחה במוסדות החינוך וקיצוץ מאסיבי בתקציבי הרווחה, החינוך והתרבות – במטרה להגיש תקציב מאוזן וללא גירעונות כמתחייב בחוק".

הודעה זו נשלחה הערב מדוברות עיריית ירושלים למערכות התקשורת השונות. למרות שמדובר באיום לא מעשי שאין כל סיכוי שייצא אל הפועל, מדובר בעליית מדרגה ממשית במאבק הממושך בין ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לבין שר האוצר, משה כחלון והשר לענייני ירושלים, זאב אלקין.

המאבק הפומבי החל לפני כחודש וחצי. תסכולו של ברקת, אשר החל עוד בימי הקמת הממשלה, אז מינה נתניהו מעל לראשו 'שר לענייני ירושלים', גבר לאחר שבמשרד האוצר הבהירו לו כי העירייה לא תקבל עוד מענקים מיוחדים, משום שהיא מבזבזת עשרות מיליוני שקלים בשנה על מופעי ראווה מיותרים – במקום להפנותם לרווחת התושבים.

בתגובה, פתח ראש העיר בקמפיין ציבורי נגד שר האוצר, אשר לדבריו "הפך את הסיוע לירושלים למלחמה אישית ומעדיף לעסוק בפוליטיקה קטנה". ראש העיר ארגון מפגן של כל עובדי העירייה מול משרד האוצר ופרס משאיות זבל מול לשכתו של כחלון.

קרא עוד:
[postim]

כחלון לא נותר חייב וכינס פגישה בהשתתפות השר לענייני ירושלים, זאב אלקין, יו”ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, יו”ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם ובכירי משרד האוצר. בפגישה סוכם על "גיבוש תכנית מידית לסיוע לבעלי העסקים בירושלים לאור המצב בעיר בתקופה האחרונה".

.(צילומי ארכיון: הדס פרוש - פלאש 90)

המשתתפים בפגישה, כולם יריבים פוליטיים של ברקת, סיכמו עוד כי כל תקציב תוספתי שיינתן לעיר ירושלים מעתה ואילך יקבע על פי קריטריונים ברורים ויטופל על ידי המשרד לענייני ירושלים, תוך הקפדה על סדרי עדיפויות שתקבע הממשלה ותוך תהליכי בקרה על הביצוע.

שבועיים וחצי חלפו והיה נראה כי שני הצדדים ירדו מהעץ. הממשלה אישרה תוספת תקציב של 100 מיליוני שקלים לירושלים וברקת התנצל על הקמפיין שניהל נגד שר האוצר כחלון ואמר כי הוא שמח על כך ש"כולנו החלטנו לשים מחלוקות פוליטיות בצד, לשתף פעולה ולעשות את הדבר הנכון ביותר לירושלים".

כעת דורש ברקת תוספת של 400 מיליוני שקלים נוספים לעירייה, כדי "לאפשר את המשך מגמות הצמיחה בהם החלה ירושלים ואת חיזוק העסקים בה". בשל כישלון המגעים מול משרד האוצר, אומר ראש העיר כי "לא יהיה מנוס מהפעלת הגזירות אשר יביאו לפגיעה נוספת וקשה בבירת ישראל ומעמדה".