בדיון שהתקיים היום בוועדת החוקה של הכנסת, התברר לח"כי הימין כי הצעת החוק החדש למאבק בטרור, אותה יזמה שרת המשפטים שקד מהבית היהודי, עשויה לקבוע עונשי מאסר כבדים גם על מסיתים מהצד הימני של המפה הפוליטית • נציג היועמ"ש: "איני מאמין בשימוש בכתבי אישום כנגד דיבורים"

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה היום בהצעת חוק המאבק בטרור. בדיון שנערך היום, הוועדה דנה ברף ההוכחה הנדרש לצורך הגשת כתב אישום בעבירת ההסתה לטרור.

הצעת החוק מבקשת לקבוע עבירה של קריאה ישירה לביצוע מעשה טרור, שבצדה עונש מאסר של חמש שנים, ללא דרישת הסתברות שיבוצע מעשה בעקבות הקריאה, בשעה שהיום יש דרישה ל"אפשרות ממשית" שהפרסום יביא לעשיית מעשה אלימות או טרור.

החוק החדש אוסר הסתה לאלימות או לטרור, תמיכה בארגון טרור, השמעת ביטוי שמעודד, מביע תמיכה או מביע אהדה עם ארגון טרור או בקשר לביצוע מעשה טרור.

בייעוץ המשפטי של הוועדה סבורים כי יש לבחון את ההגבלות המוצעות על חופש הביטוי לפי הנורמות החוקתיות בפסיקה ובזכות החוקתית לכבוד ומחוק-יסוד כבוד האדם וחירותו. "מלאכת האיזון בקביעת עבירת ההסתה, קשה במיוחד כאשר ערך חיי אדם מונח על כף המאזניים".

קרא עוד:
[postim]

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי שאל את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי, "האם הקריאה 'מוות לערבים', תחשב כקריאה להסתה שדינה יהיה חמש שנות מאסר?". סלומינסקי ביקש שבחוק ייכתב במפורש מהי קריאה להסתה, ולא להותיר את שיקול הדעת לפרקליטות.

.יו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי (צילום: נועם ריבקין-פנטון - פלאש 90)

נזרי השיב, "גם היום, הקריאה הזו אסורה בחוק. הניסיון מוכיח שידנו לא קלה על הדק כתבי האישום. לדבריו, על כל 100 תלונות בגין הסתה לאלימות, מוגש כתב אישום אחד". נזרי הוסיף ואמר "איני מאמין בשימוש בכתבי אישום כנגד דיבורים. לדעתי הטיפול צריך להיות בשדה החינוכי".

ח"כ אוסמה סעדי שאל את נזרי: "מדוע נפגשת רק עם עצורים מהימין ולא נפגשת עם עצורים שאינם יהודיים?" נזרי השיב, "בעבר נפגשתי גם עם עצירים ביטחוניים פלסטינים. זה לא המקום והזמן להידרש לנסיבות ולמספר הפעמים שעשיתי את זה".

ח"כ דב חנין האשים את נזרי, כי משרדו גורר רגליים בנקיטת צעדים נגד רבנים קיצוניים שמסיתים לרצח. נזרי לא נותר חייב והשיב בעוקצנות, "באמת התלבטנו בחברת סיעתך (ח"כ חנין זועבי. ד"ג) בהקשר לזה. אני מניח ששם אין לך ביקורת"…

.המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי (צילום: פלאש 90)

בנושא האכיפה הסלקטיבית אמר נזרי, "מי שקורא את עיתון מקור ראשון סבור שיש אכיפת יתר כנגד אנשי ימין. כך גם מי שקורא את עיתון הארץ, סבור שיש אכיפת יתר כנגד אנשי שמאל. יש לנו דוגמאות לרוב בהם הגשנו כתבי אישום כנגד רבנים וקאדים, פעילי ימין ופעילי שמאל.

ח"כ רויטל סויד שאלה את נזרי האם דקירת תמונת התינוק שנרצח שנראתה בסרטון החתונה, נכנס להגדרת החוק הסתה לאלימות. נזרי השיב שנפתחה חקירה, החשודים טרם מסרו גרסה. אולם יתכן וחלק מהקריאות או המעשים ייחשבו להסתה.

(צילום התמונה הראשית: פלאש 90)