בית המשפט העליון הרשיע את ראש הממשלה לשעבר בקבלת שוחד וקצב את עונשו לשנה וחצי מאסר באגף נפרד בכלא מעשיהו • אולמרט זוכה מאשמה בשל חוסר וודאות בהוכחת ידיעתו בשוחד שנתן דכנר: "אבן גדולה הוסרה מעל לבי" • פרקליטיו הודיעו כי יבקשו מהנשיא חנינה, לכל הפחות לחפיפת העונש הקצוב מפרשת טלנסקי

כלי התקשורת במדינת ישראל וברחבי העולם אינם מפסיקים מלסעור סביב גזר הדין הסופי שהוטל על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנשלח לכלא לשנה וחצי לריצוי עונשו על לקיחת שוחד בגובה 60,000 ש"ח.

גזר הדין המקורי שעמד על 6 שנות מאסר בגין שתי עבירות שוחד, הופחת באופן דרמטי לשנה וחצי בלבד. ערעורו התקבל חלקית והוא זוכה מסעיף השוחד המרכזי – הכספים שהעביר עד המדינה דכנר לאחיו, יוסי אולמרט. עם זאת, קבעו השופטים כי אולמרט נמצא אשם בקבלת שוחד של 60 אלף שקלים שהועברו לו על ידי מזכירתו, שולה זקן.

במקביל תלוי ועומד נגד אולמרט גם גזר דין של 8 חודשי מאסר בגין קבלת שוחד בפרשת טלנסקי. פרקליטיו אומרים כי הם שוקלים להגיש בקשת חנינה לנשיא ריבלין שיפטור את אהוד אולמרט מריצוי עונשו או לכל הפחות יחנון אותו בשיעור החפיפה בין העונשים. "אנחנו נשקול כל אפשרות שקיימת בקודקס המשפטי הישראלי על מנת שראש הממשלה לשעבר לא יילך לבית הסוהר", אמר אלי זהר, מפרקליטי ההגנה.

.אשם, אבל פחות. בית המשפט, הבוקר (צילום: אמיל סלמן-פלאש 90)

בצאתו מאולם הדיון, כשהוא מחויך ומסתודד עם פרקליטיו, אמר אולמרט: "אבן גדולה הוסרה מעל לבי כאשר בית המשפט העליון קבע בהחלטתו שאני מזוכה באישום המרכזי, שהוא פרשת הולילנד. הוא פסק שאני זכאי בפרשה זו, שהייתה בבחינת ענן שחור מציק ומעיק עלי, ומטבע הדברים על משפחתי, ילדיי, נכדיי וכל הקרובים אליי, במשך תקופה ארוכה מאד".

קרא עוד:
[postim]

לדבריו, "בית המשפט הרשיע אותי בפרשה שאיננה נוגעת לפרשת הולילנד. אמרתי בעבר כי מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד. אני אומר זאת גם היום. על פי אמונתי בדרכי כל חיי אני מכבד את החלטת שופטי בית המשפט העליון.

."ענן שחור מציק ומעיק". אולמרט, בתום הדיון היום (צילום: אמיל סלמן-פלאש 90)

צוות התביעה מפרקליטות המדינה היה נראה כמרוצה למרות ההפחתה הגדולה בעונשו של אולמרט, "ההכרעה היא קו פרשת מים במלחמה בשחיתות בציבורית בישראל" אמרו נציגי התביעה, "זו פרשה שממחישה יותר מכל את הצורך בתביעה עצמאית, בעלת שיקול דעת עצמאי, שמסוגלת להעמיד לדין גם ראשי מדינה. אנחנו גאים לחיות במדינה שבה כולם שווים בפני החוק".

ברוב של ארבעה נגד אחד קבע בית המשפט העליון כי ערעורו של אולמרט בפרשת הולילנד מתקבל מחמת הספק וכי לא הוכח בוודאות כי אולמרט ידע על העברת הכסף לאחיו יוסי.

ראש הממשלה לשעבר צפוי להתחיל לשאת את עונשו ב-15 לפברואר בבית הכלא מעשיהו, באגף נפרד ומאובטח.

.מנצל את הרגעים האחרונים ברכב השרד (צילום: הדס פרוש-פלאש 90)