היועמ"ש: אהוד ברק לא ייחקר על הדלפות דיוני התקיפה באיראן

היועץ המשפטי לממשלה אימץ את המלצת פרקליט המדינה והחליט שלא לפתוח בחקירה נגד מר אהוד ברק, בגין דברים שאמר ל"סופרי צללים" שכתבו את ספרו הביוגרפי ושודרו בהמשך בערוץ 2

לפני כארבעה חודשים התפרסמה בערוץ 2, בה נשמע קולו של מר אהוד ברק, שכיהן כשר הביטחון בשנים הרלוונטיות, המתבטא בנוגע לדיונים שהתקיימו בעניין איראן.

על פי הנטען, מדובר בשיחות שקיים ברק עם אילן כפיר ודני דור, אשר כתבו את ספרו הביוגרפי "מלחמות חיי", שפורסם לאחרונה. למשטרת ישראל הוגשו תלונות בנוגע לכתבה שפורסמה והועלתה דרישה להעמידו לדין על חשיפת סודות מדינה.

לאחר שבחן את עמדות הגורמים הרלוונטיים בדיון שקיים, החליט היועץ המשפטי לממשלה כי בנסיבות העניין אין הצדקה לפתיחה בחקירה פלילית נגד מר ברק. זאת, בראש ובראשונה נוכח העובדה שהכתבה הוגשה לצנזורה הצבאית הראשית מראש וזו אישרה את הכתבה לפרסום, וכן נוכח עמדת הצנזורה שהובהרה לפרקליטות כי אין בפרטים שפורסמו כדי לגרום לפגיעה ממשית בביטחון המדינה, שכן הדברים לא ירדו לרבדים מבצעיים אלא נגעו לעמדות עקרוניות שהובעו בנושא. עמדות דומות הובעו בשיח הציבורי שמתנהל בתקשורת מזה מספר שנים.

לכך הצטרפו נימוקים נוספים ובכללם העובדה כי במקרים קודמים דומים בעבר שבהם שוחחו ממלאי תפקידים בכירים עם "סופרי צללים" או עם עיתונאים – אודות מידע חסוי שנודע להם במהלך מילוי תפקידם – לא נפתחה חקירה פלילית.

קרא עוד:
[postim]

עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה סבור כי יש פגם בהעברת מידע על ידי שר לשעבר מתוך דיוני הקבינט ל"סופרי צללים" ולעיתונאים, בלא שניתן לכך אישור, אף אם התנאי לפרסומו הוא אישור הצנזורה, וכן יש פגם בהעברת מידע חסוי מכל סוג שהוא לסופרי צללים ולעיתונאים, ללא הסמכה לכך.

מכיוון שמדובר בסוגיה המצריכה התייחסות רוחבית, הורה היועץ המשפטי לממשלה, על הקמת צוות שיבחן קידום הנחייה מערכתית לטיפול בנושא של שיח בכירים לשעבר במערכת הביטחון עם "סופרי צללים" או עם עיתונאים. בראש הצוות תעמוד הגברת דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי.

(אילוסטרציה: קובי גדעון – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן