החשודים המרכזיים ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה – הם עמירם בן אוליאל (21) מירושלים וקטין בן 17 • המעשה בוצע כנקמה על רצח מלאכי רוזנפלד, בפיגוע ירי שאירע כחודש קודם לכן בקרבת מקום • במסגרת החקירה פוענחו מקרים רבים נוספים של 'תג מחיר'

לאחר שבועות ארוכים של מעצרים בהיקף נרחב, חקירות שנויות במחלוקת ודיון ציבורי סוער, הותר הבוקר לפרסום כי נעצרו פעילי הימין הקיצוני, החשודים ברצח בני משפחת דוואבשה, בפיגוע ההצתה בכפר דומא לפני כ-5 חודשים.

עם הגשת כתבי אישום נגד החשודים במעשה, מאשרת המשטרה רשמית כי מדובר באירוע של טרור יהודי. בגל המעצרים המאוחר שבוצע במסגרת חקירת הפיגוע, נלכדו בנוסף גם פעילים רבים של הימין הקיצוני, החשודים בשורה של פעולות 'תג מחיר' בשנים האחרונות – בהם הצתת כנסייה בירושלים, ניקוב צמיגי רכבים במזרח ירושלים, הצתת רכוש של פלסטינים ותקיפת רועה צאן בשומרון.

החשוד המרכזי ברצח זוג ההורים ותינוקם הוא עמירם בן אוליאל, בן 21 מירושלים ובנו של הרב ראובן בן אוליאל, רב היישוב כרמי צור שבגוש עציון. שותפו למעשה הוא קטין בן 17 ששמו אסור בפרסום, אשר מואשם בתכנון הפיגוע אך לא בביצועו. בחקירתם התברר כי השניים תכננו בקפידה את ההצתה, כנקמה על רצח מלאכי משה רוזנפלד הי"ד, שהתרחש כחודש קודם לכן ליד כוכב השחר.

20160103011309עמירם בן אוליאל, החשוד המרכזי ברצח

הרצח בכפר דומא – פרשת הטרור היהודי שהסעירה את המדינה

באישון ליל שישי, ט"ו באב תשע"ה, הוצתו בכפר דומא שבשומרון שני בתי מגורים. בית אחד היה ריק מאדם ובבית השני נמו את שנתם ארבעת בני משפחת דוואבשה – האב סעד, האם ריהאם, אחמד בן ה-4 ועלי בן השנה וחצי.

קרא עוד:
[postim]

למרבה הזוועה, בני המשפחה לא הצליחו למלט את עצמם מהבית הבוער. התינוק נהרג במקום ואילו שני ההורים נפגעו אנושות ומתו מפצעיהם לאחר מספר ימים. הניצול היחידי מהפיגוע היה הפעוט בן ה-4, שנפצע קשה ומצוי כיום בתהליך שיקום. על קירות שני הבתים רוססו באותיות גדולות הכתובות: "נקמה" ו"יחי מלך המשיח".

תושבים בכפר דיווחו לכוחות הביטחון שהגיעו למקום, כי עם התפשטות האש, הבחינו בדמויות לבושות שחורים הנמלטות לכיוון מאחז 'גבעת הבלאדים' הסמוך – מעוז ידוע של הפלג הקיצוני ביותר בקרב נוער הגבעות, אשר כינה את עצמו בשם 'הגבעונים' ובשלב מאוחר יותר 'מלכות יהודה'.

.הבית השרוף בכפר דומא (צילום: מרים אלסטר - פלאש 90)

תקופה ארוכה לאחר הפיגוע, גיששו אנשי השב"כ ומשטרת מחוז ש"י את דרכם באפלה ולא הצליחו להתקדם בחקירה הסבוכה. הדרג המדיני הורה על נקיטת צעדים חסרי תקדים בחריפותם נגד פעילי 'תג מחיר' המוכרים לרשויות החוק ואשר סומנו כבעלי קשר אפשרי למעשה. באופן תקדימי, אף נעשה שימוש בצווי מעצר מנהליים נגד יהודים אזרחי ישראל, אך יותר משלושה חודשים חלפו עד לפריצת הדרך הראשונה.

היום הגיעה לסיומה החקירה המורכבת, בה נטלו חלק המשטרה, השב"כ ופרקליטות מחוז מרכז. "במסגרת החקירה נעצרו עשרות חשודים, בגירים וקטינים, החשודים במעורבות באירוע ובאירועי פשיעה לאומנית נוספים שבוצעו בשנים האחרונות. במהלך החקירה התבצע שיחזור של אירוע ההצתה ואירועים נוספים", נמסר מהמשטרה.

(צילום התמונה הראשית: פלאש 90)