אריה דרעי: "מפריע לי לראות תמונות הנזקקים, אבל אין ברירה"

אריה דרעי התייחס לפרשיית העמותות ואמר כי אין להם ברירה אלא לתעד את הפעילות כדי לגייס תרומות. שר הרווחה הודיע כי יגבש 'קוד אתי' לחלוקת מזון לנזקקים. ומה אתם חושבים?

אריה דרעי, יושב ראש מפלגת ש"ס לשעבר, התייחס לנושא העמותות שמתעדות את פעילויות החסד, ואמר כי העמותות נדרשות לצלם את הנזקקים כדי לפתוח את לב התורמים.

"ברור שזה מפריע לי לראות את התמונות הללו", אמר דרעי, "אבל האם יש להם ברירה אחרת? הרי איך מגייסים כסף? על ידי רחמים של יהודים עשירים, שפותחים את הכיס כשהם רואים את התמונות של המסכנים".

את הדברים אמר היום (ה') דרעי בתגובה לסערה שהתפתחה השבוע בעקבות דבריו של שר הרווחה משה כחלון, לפיהם אין לצלם נזקקים בשעת חלוקת מצרכים.

התבטאותו של כחלון זיכתה אותו בשבוע של תהילה, כאשר התקשורת מצטטת אותו השכם והערב ומתייחסת אליו כאילו הושיע את ישראל, כביכול הוריד את מס הבלו על הדלק או סייע בפעילות חסרת תקדים למאות אלפי נזקקים בישראל.

הבוקר מחול הראיונות בתקשורת המשיך, וכך הודיע במהלך ראיון לגלי צה"ל, כי ועדה מטעם המדינה תבחן מחדש את כל נושא חלוקת המזון לנזקקים.

השר משה כחלון הסביר כי מטרת הוועדה היא ניסוח קוד אתי שישמור על כבוד האדם במסגרת הסיוע לנזקקים. "מיד אחרי החג נפנה למרכז אתיקה או קוד אתי לחלוקת מזון. ניקח נציג מעמותה שדואגת לנזקקים, מאקדמיה, נציג שכונות, פעיל חברתי, ונרכיב ועדה משלנו, וגם נפנה למרכז אתיקה שייתנו לנו רעיונות. גם כשרוצים לתת, עלינו להיות מחויבים לשמור על כבוד האדם, וביחד נבנה קוד אתי", הסביר כחלון.

עוד באתר:

[postim]

בשבוע האחרון סערו הרוחות לאחר ששר הרווחה התבטא בחוסר אחריות נגד פעילות עמותות החסד המחלקות 'קמחא דפסחא' ומצלמות את משפחות הנזקקים לצורכי תעמולה ופרסום. כחלון אמר כי הוא מתנגד לשיטה הזו של לזרוק לאנשים ארגזים, לצלם אותם, להעמיד אותם בתור, ולגרוף תרומות על חשבון המסכנים.

עוד אמר השר, כי המדינה היא שצריכה לקחת אחריות על הנושא וארגוני החסד צריכים להשלים אותה, ולא להחליפה. "צריך לפעול לכך שעד לשנה הבאה העמותות הללו יהפכו מיותרות. מנכ"לי העמותות האלה מושכים עשרות אלפי שקלים בחודש על חשבון העניים", תקף שר הרווחה, שיהיה מעניין לבדוק באיזה סכום הוא משתכר.

מנהלי העמותות ומתנדבים רבים תקפו את דברי השר, גם באמצעות JDN, אך הוא דחה היום את הביקורת והגדיר את תגובתם כ'דרמה מלאכותית'. לדבריו, "הביקורת שלי לא הופנתה כלפי עמותות שבאמת עוזרות ומסייעות לנזקקים, אלא לאלו שמשפילות ומנצלות את המצוקה של האנשים".

האם דרעי צודק ורק התמונות פותחות את כיס הנדיבים? מה אתם חושבים?

2 תגובות

אכן כן דרעי צודק

לא צריך שדרעי יצדיק את זה
זה מובן מאליו שזה דבר מבורך מאין כמוהו
המגזר הכללי רואה ועיניו כלות על כל העזרה והערבות ההדדית הקיימת במגזר

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *