"לצד כל דברי הרהב, צה"ל נתפס בעיניהם כצבא חזק ובלתי צפוי" הרגיע רב-אלוף גדי איזנקוט • על יהודה ושומרון: "האיום המרכזי על צה"ל בטווח הקצר"; עזה: "אף אזרח או חייל לא נשרט בשנה האחרונה מפגיעת רקטה"; דאעש: "הם ינסו לבצע פיגועים מהדהדים" • על השינוי בתקציב הביטחון: "זו טעות להפנות את כל המשאבים למלחמה בטרור"

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט השתתף היום בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי. בנאומו סיפר על הערכותיו המבצעיות לשנים הבאות והתייחס לתפיסות הפעולה המבצעיות והאסטרטגיות של צה"ל לשנים הבאות.

"האויב המרכזי שעומד מול צה"ל הוא ארגון הטרור חיזבאללה, אשר פרס מערכות הגנה והתקפה בכ-240 כפרים בלבנון כהכנה ליום פקודה", אמר הרמטכ"ל. "כפרים אלו הם מרכז הכובד בראשות נסראללה שמנסה להוביל להגמוניה שיעית בלבנון. הפעילות בסביבה אזרחית מהווה סיכון עבור צה"ל, אך יחד עם זאת אנחנו מסכמים עשור של שקט בגבול, מאז מלחמת לבנון השנייה ב2006. המציאות השתנתה והיכולות המודיעיניות והמבצעיות שלנו השתפרו מאוד".

"לצד כל דברי הרהב של הארגון שאנחנו שומעים בנאומים של נסראללה, יש לו הבנה עמוקה לגבי היכולות המודיעיניות והעצמה של ישראל. צה"ל נתפס בעיניהם כצבא חזק ובלתי צפוי, וזהו ההסבר לעשור השקט שעברנו", הוא המשיך. "אנחנו לא בונים על ההרתעה הזו. זה אמנם מחזיק מעמד בלבנון, אבל מאלף ואחד שיקולים זה עלול להשתנות כבר מחר, וצה"ל ערוך לכך".

Israeli military tanks stand in an Israeli miltary camp next the northern town of Metula"נתפס כצבא חזק ובלתי צפוי". מלחמת לבנון השניה 
(אילוסטרציה: פייר תורג'מן-פלאש 90)

לדברי הרמטכ"ל, האיום המרכזי בטווח הקצר עבור צה"ל נמצא בזירה הפלסטינית שבאזור יהודה ושומרון. בחודשים האחרונים נרשמו 101 ניסיונות לדקירת חיילים ואזרחים, רובם על ידי נערים ונערות ללא השתייכות לארגון מסוים שהחליטו לקחת סכין, לבצע פיגוע ולגבות מחיר דמים כבד. "זהו גל הסלמה עם מאפיינים חדשים ונדרשת מאיתנו צניעות על מנת להבין את זרמי העומק ודרכי ההתמודדות עם האויב מולו אנו עומדים", הוא הדגיש. "הנערים שואבים השראה מסביבתם, מארגון דעאש, מהרשתות החברתיות והניו-מדיה. הם מאמצים את הרעיון הפלסטיני והקוראן ובוחרים להשתמש בחרב כדי להגיע להישגים".

"כשפיקדתי על איו"ש לפני עשור, מה שעזר לנו לבסס את תפיסת הפעולה הייתה העליונות המודיעינית וסיכול האירוע לפני שהוא מתרחש", הסביר הרמטכ"ל. "תופעת הסכינאות מדלגת על מה שהיה המרכיב האפקטיבי הזה, ולכן קשה יותר ליצור התרעה. הפיגוע קורה תוך שניות מהרגע שהמחבל שולף סכין ומתחיל לרוץ".

"כרגע פעמים רבות תפיסת הפעולה נשענת על היכולת של החיילים להגיב; כ-80 אחוזים מהפיגועים נמנעו מכיוון שבין המחבל לאזרח עמד חייל שהספיק להגיב ולמנוע את הפיגוע. ויחד עם זאת, החובה שלנו היא עדיין לספק ביטחון כמו בימים עברו כשהפיגועים היו מונחה על ידי ארגונים ויכלנו לאסוף מודיעין יותר בקלות", אמר הרמטכ"ל בהתייחסו לגל ההסלמה באיו"ש.

פיגוע דקירה בפסגת זאב"מאמצים את הרעיון הפלסטיני והקוראן ובוחרים להשתמש בחרב"

כשהתייחס לזירה הדרומית הדגיש הרמטכ"ל איזנקוט כי כל 23 הניסיונות לירי רקטי מכיוון רצועת עזה לשטח ישראל בשנה האחרונה היו על ידי ארגונים קטנים ועצמאיים שפעלו בניגוד להוראות ארגון הטרור חמאס, וכולם יורטו ונפלו בשטחים פתוחים. "2015 הייתה השנה השקטה ביותר מאז שנות ה-70 בזירה הדרומית. אף אזרח או חייל לא נשרט מפגיעת רקטה באזור. מבצע צוק איתן הוביל לנזק משמעותי יותר לצד הפלסטיני, והוא זוכה לסיוע אירני של עשרות מליוני דולרים", הוא אמר. "משאבים רבים לא מועברים לשיקום עזה, אלא לבניית יכולות מבצעיות מול ישראל; בניית מנהרות התקפיות לשטח ישראל ושיקום היכולת הרקטית של ארגון חמאס".

Palestinians survey a Hamas site after it was hit by an Israeli airstrike in Rafah in the southern Gaza Strip"השנה השקטה ביותר מאז שנות ה-70". מתקן תקשורת של חמאס שהופגז 
בתגובה לירי רקטות (צילום: עבד רחים ח'טיב-פלאש 90)

הרמטכ"ל התייחס בדבריו לאיומים שעל פי ההערכות יעלו בשנים הקרובות ולאלו שירדו בטווח הקצר של בין שלוש לחמש השנים הבאות. "האיום הראשון הוא התת מדינתי ותת קונבנציונלי שנמצא בצפון, כמו דעאש, ירי תלול מסלול, מנהור וארגוני גרילה. אירגונים אלו מנסים להשיג הישגים פוליטיים באמצעות אימה ופחד. הם ינסו לבצע פיגועים מהדהדים כמו שליחת 6 או 8 מחבלים לפגע בו זמנית", הסביר. "במקביל אני צופה עליה במימד הקיברנטי אשר מאפשר הישגים מרחוק. אנו מחזקים את המענה מול איום זה"

לדבריו, האיומים שיצטמצמו יכללו איום של צבאות קונבציונליים, שימוש בחטיבות סדירות, חיל אוויר וחיל ים. לצד האיום הלא קונבציונלי של אירועים ביולוגיים וכימיים אשר יפחתו עקב הסכם הגרעין עם אירן והוצאת הנשק הכימי מסוריה.

מטה סייבר בחיל האוויר"המימד הקיברנטי מאפשר הישגים מרחוק". חמ"ל סייבר בצה"ל

"כשאני סוקר את יכולות צהל מול המרחב וצבאות אחרים, יש לנו יכולת גבוהה מאוד של עליונות אווירית, ימית, מודיעינית וקיברנטית", ציין הרמטכ"ל. "יחד עם זאת, קיימת מורכבות ביבשה. אמנם יש לנו עליונות קרקעית מול צבאות סדירים, אולם היכולות שלנו מתקזזות מול ארגוני טרור שמסתתרים במרחבים בנויים בחסות אזרחים ועושים שימוש במנהרות מתחת לקרקע. המציאות הזו מאתגרת את מושגי היסוד של צה"ל כיוון שלארגונים האלו אין מחויבות חוקית, ממשלתית או אתית. איך ניתן להרתיע אותם?"

הרמטכ"ל ציין כי מול צבאות סדירים קל יותר להגדיר מהו ניצחון והצלחה במערכה, אולם מול ארגוני טרור שמתיישבים בתוך אוכלוסיה אזרחית זהו עניין מורכב.

לצד מדיניות הפעלת הכוח, אמר הרמטכ"ל, קיים צה"ל מהלך משמעותי כדי לגבש תוכנית רב שנתית, כזו שלא נראתה כמותה מאז התוכנית לשיקום ה"פוסט טראומה" בעם לאחר מלחמת לבנון השנייה. "זו טעות להפנות את כל המשאבים למלחמה בטרור וכשנידרש לדפוס רחב יותר אז נמצא את עצמנו לא מוכנים. אנחנו מתאימים את צה"ל לכל האתגרים. תמיד קיימת התלבטות לאן להפנות את ההתעצמות, והתוכנית ממקדת אותנו. רכשמו אמצעים רבים, הקמנו את זרוע הסייבר, את מפקדת העומק ואת חטיבת הקומנדו, וביצענו שינויים רבים"

צהל מטוס חיל האוויר"מתאימים את צה"ל לכל האתגרים" (אילוסטרציה: גיא אשש)

חיזוק ההרתעה בגזרות השונות ושימור השקט היחסי עומדים בראש סדר העדיפויות של הצבא. לשם כך הושקעו משאבים רבים בזרועות השונות וצה"ל מחזיק כיום ביכולות ההגנה המתקדמות העולם. "נמשיך לפעול לשמר את השקט באזור עזה ולבנות מענה הגנתי והתקפה בו. גם באיו"ש עלינו להילחם בטרור הסכינים בצורה יצירתית ותחבולנית ולשמר את תחושת הביטחון לצד היכולת של האוכלוסיה הפלסטינית לחיות ולפרנס את עצמם. זו תהיה טעות וניגוד אינטרסים להעניש אותם", הוא הדגיש. "עלינו לשמר את ההרתעה והדימוי של צה"ל כאויב לא צפוי שיודע להגיב בצורה חמורה מאוד מול ארגונים כמו דעאש והג'יהאד העולמי בצפון. וגם לשמר את ההסכמים עם ירדן ומצריים", הוא הוסיף.

"אנחנו בתקופה של סיכונים והזדמנויות, ועלינו להיערך ולבצע ניהול סיכונים מושכל. בלי ניהול סיכונים יהיה לנו קשה לעשות מהפכה – צריך להיות מוכנים לאתגרים", סיכם הרמטכ"ל והודה לכל משתתפי הכנס.