יו"ר האופוזיציה מציע להפריד את השכונות הפלסטיניות מירושלים באמצעות חומה, להשלים את בניית גדר ההפרדה ביו"ש ולכונן ועידת שלום אזורית • הוא תקף את השר נפתלי בנט וקרא לו להתפטר מהממשלה בעקבת דבריו על "הקיפאון המחשבתי" של נתניהו ויעלון

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הדהים הבוקר את המערכת הפוליטית כשקבע כי "במצב הנוכחי אין כל אפשרות ליישום חזון שתי המדינות" והציע לפעול להיפרדות חד-צדדית מהפלסטינים ולנסות לכונן ועידת שלום אזורית.

"אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאוד, זו אינתיפאדה שלישית. אני מחויב לתפיסת שתי המדינות. אבל במצב הנוכחי, אני לא רואה אפשרות ליישום חזון שתי המדינות, אני לא רואה יכולת להגיע להסכם שיקים מדינה פלסטינית", אמר הרצוג בנאום שנשא בוועידת 'יחד מזיזים ערים' של השלטון המקומי וקק"ל.

"לכן בעוד שהשלום מחכה, אנחנו רוצים ביטחון. הצעדים שאני הצעתי כוללים את השלמת בניית הגדר לכל אורך גושי ההתיישבות, שיש בה פרצות בלתי אפשריות. בנוסף, גם בירושלים יש 28 כפרים פלסטינים, צריך לשים חומה ולהפריד בין היהודים והפלסטינים כך שלא כל מי שירצה יוכל לקחת סכין ולדקור יהודים" – פירושה המעשי של הצעה זו הוא כמובן חלוקת ירושלים דה-פקטו.

קרא עוד:
[postim]

יו"ר האופוזיציה הדגיש כי בנוסף יש צורך "להתניע צעדים בוני אמון שיאפשרו לפלסטינים לשים את מרצם בכלכלה ובהתפתחות. במקביל, יש לכונן ועידת ביטחון אזורית ויש מדינות שישתפו אתנו פעולה – מצרים וירדן בראש ובראשונה. מעל לכל, יש לפעול להיפרדות בינינו לבין הפלסטינים".

הרצוג התייחס גם לדברי שר החינוך, נפתלי בנט, על "הקיפאון המחשבתי" השולט במדיניות הביטחונית של הממשלה, וקרא לו בתגובה להתפטר מתפקידו.

"שאלות היסוד שהעלה בנט ראויות לדיון לגבי תפיסת הביטחון, בצל האיומים של הנהגת החמאס והבנייה המחודשת של המנהרות, אשר מעלה חשש לסיבוב לחימה נוסף בטווח הנראה לעין. אבל אני הייתי מצפה מבנט להתפטר. זה המעשה הנדרש ברגע שאתה מערער את אמון הציבור במדיניות הממשלתית באופן כל כך מוחלט", קבע יו"ר האופוזיציה.

(צילום: אביר סולטן – פלאש 90)